Ziemia Kaliska
wycieczki i zwiedzanie Wielkopolski

Skarby Ziemi Kaliskiej – część południowa

Booking.com

(ok 173 km)- pętla.
Ziemia Kaliska to region historyczny i etnograficzny na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu górnej i środkowej Warty, ze stolicą w 1. Kaliszu (0 km).

Tam też zaczynamy swoją podróż. Oprócz zrekonstruowanego śródmieścia zniszczonego w czasie I wojny światowej ze swoimi cennymi świątyniami (te akurat szczęśliwie przetrwały do naszych czasów) warto zobaczyć także Zawodzie z muzeum plenerowym. Atrakcji historycznych jest tutaj tyle, że spokojnie wystarczy na pół dnia, ale nie mając aż tyle czasu wystarczy jak zajrzymy chociaż w okolice rynku, parkując przy klasztorze Franciszkanów lub sanktuarium św. Rodziny.

Z miasta udajemy się wprost na kaliską wieś. Z licznych pałaców warto zobaczyć rezydencję w 2. Tłokini Kościelnej (11 km). W pięknie odnowionym obiekcie mieści się bardzo dobrej klasy restauracja i hotel. Z wielkim pietyzmem nowi właściciele zbierali pamiątki po Chrystowskich, którzy wznieśli ten pałac w latach 1915- 1916.

Atrakcje Wielkopolski

Dalej historię będziemy zgłębiać w 3. Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku (6 km), czyli jednym z ciekawszych zabytków techniki województwa. Klasycystyczny, czterokondygnacyjny, podpiwniczony budynek składający się z 3 skrzydeł: wschodniego, północnego i zachodniego przy skrzyżowaniu ulic: Kościelnej i Poniatowskiego zbudowany został z inicjatywy gen. Józefa Zajączka w latach 1824 – 26. Uroczyste otwarcie pierwszej wystawy „Przemył w Kaliskiem w okresie industrializacji ziem polskich” nastąpiło 11 grudnia 1991 roku.

Mijając po drodze Zbiornik Szałe możemy zawitać do 4. Chotowa (15 km), niewielkiej wsi z XIX-wiecznym, klasycystycznym dworkiem zamienionym w restaurację. Dawni właściciele Chotowa byli żywo zaangażowani w działalność patriotyczną. Warto wiedzieć, że to tuż przy dworskim parku przebiegała granica pomiędzy cesarstwami pruskim a rosyjskim. Będąc w Chotowie koniecznie trzeba skosztować tutejszej kuchni. Osobiście polecam… zupę z raków.

Klimat kaliskiej wsi zgłębimy także w dawnym 5. kościele poklasztornym w Ołoboku (8 km). Wieki historii, niezliczone legendy, wzloty i upadki- taki jest właśnie klasztor w Ołoboku, niegdyś wspaniały obiekt, a dzisiaj cień dawnej przeszłości. Czy wiecie, że przełożona klasztoru ołobockiego, najbogatszego i najwspanialszego w granicach Rzeczypospolitej, nosiła tytuł ksieni? Były to jedne z najbardziej wpływowych kobiet tamtych czasów. W tej samej miejscowości znajduje się także cenny drewniany kościół z XVI wieku.

Będąc już na styku z Ziemią Wieluńską warto także zajrzeć do pobliskiego 6. Kotłowa (14 km), nazywanego przez miejscowych małą Częstochową. To jeden z najstarszych zachowanych kościołów w Polsce. Według tradycji świątynia powstała w 1108 roku, co naturalnie może być prawdą. Do naszych czasów przetrwało całkiem sporo, a najciekawszy jest “wizerunek przedstawiający oblicze ludzkie, cokolwiek skrzywione, drugi zwierzę, jakiś potwór, niedźwiedzia lub coś podobnego”.

Atrakcje Wielkopolski

Urokliwymi wsiami, przez urocze miasteczko Mikstat , podróżujemy do kolejnego celu, tym razem już przy granicy z historycznym Dolnym Śląskiem, do 7. Antonina (11 km). Drewniany pałac Antoniego Radziwiłła to światowej klasy zabytek, którego nie trzeba przedstawiać. Odpoczniemy tutaj w restauracji lub przechadzając się po urokliwym parku krajobrazowym. Gościem Antoniego Radziwiłła w Antoninie był m. in. Fryderyk Chopin (dwukrotnie, w 1827 i 1829). Na elewacji pałacu znajduje się tablica upamiętniająca te wizyty, a przy wejściu na teren pałacowy umiejscowiony jest pomnik kompozytora.

Tak oto z jednego zabytku architektury drewnianej jedziemy do kolejnego, czyli 8. drewnianego ratusza w Sulmierzycach (30 km). Niewiele obiektów tego typu zachowało się do naszych czasów, tym bardziej warto zobaczyć ten ciekawy przykład budownictwa z połowy XVIII wieku.

Mijając Krotoszyn zaglądamy do 9. Koźmina Wielkopolskiego (28 km). W tym spokojnym miasteczku zobaczymy zamek, klasztor, farę, drewniany kościół oraz cmentarz żydowski. Całkiem sporo jak na kilkutysięczną miejscowość.

Dalej kierujemy się na 10. Dobrzycę (11 km) z pięknym muzeum wnętrz pałacowych. Klasycystyczny pałac położony w południowo-wschodniej części wsi. Mieści się w malowniczym parku krajobrazowym utrzymanym w stylu angielskim. Wybudowany w latach 1789-90 przez czołowego architekta epoki klasycyzmu, autora między innymi pałacu w Śmiełowie i pałacu w Lubostroniu, Stanisława Zawadzkiego dla adiutanta i szefa kancelarii wojskowej króla Stanisława Augusta, generała Augustyna Gorzeńskiego. Warto zwrócić większą uwagę także na zabytkowy park z romantyczną zabudową oraz jednym z większych platanów w Polsce. Z Dobrzycy kierujemy się na Pleszew, a dalej w stronę rezydencji rodu Działyńskich.

Ziemia Kaliska jak widać ma sporo do zaoferowania. 11. Zamek w Gołuchowie (28 km), bo o nim mowa, to nie tylko cenny zabytek, ale także miejsce zgromadzenia licznych antyków. Pierwotny zamek został wzniesiony na miejscu dawnego dworu obronnego ok. 1560 roku przez wojewodę Rafała Leszczyńskiego, rozbudowanego później przez Wacława Leszczyńskiego. Znaczącą przebudowę wykonano w latach 1872-1875. wg projektu Zygmunta Gorgolewskiego, twórcy m. in. lwowskiego ratusza i Maurycego Ouradou. Jego zewnętrzna forma nawiązuje do architektury zamków znad Loary. Zobaczymy tutaj także muzeum pałacowe zlokalizowane w dawnej gorzelni oraz Ośrodek Kultury Leśnej. W sąsiedztwie parku jest także zagroda żubrów.

Wracając w stronę Kalisza warto jeszcze na chwilę wstąpić do 12. Kościelnej Wsi (11 km), gdzie zobaczymy kościół, którego historia sięga XII wieku. Ziemia Kaliska sięga jeszcze daleko na północ w stronę Konina i Gniezna, ale to już zupełnie inna historia.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA