Galeria Wielkopolska * Zdjêcia * Turystyka * Zabytki
 
 

Śmiłów

 

Dwór, park

Ogólne informacje

Wieś leżąca w gminie Nowe Skalmierzyce. Liczy około 200 mieszkańców, położona jest nad rzeką Prosna.

Dwór

Ruiny dworu pochodzącego  z 2 połowy XVIII wieku; rozbudowany i przebudowany w XIX, częściowo rozebrany w drugiej połowie XX wieku. Murowany z cegły, kamienia i rudy darniowej. Stosunowo najlepiej zachowane są piwnice, sklepione kolebkowo. Obiekt jest w bardzo złym stanie, od dawna nie posiada już dachu, a najwyższe partie murów zachowały się do wysokości ok. 4 metrów. Znajduje się w parku należącym do Skarbu Państwa na małym wzniesieniu. Ciężko jest dojrzeć tą ciekawą ruinę z powodu rosnąch dookoła licznych drzew i krzewów (nawet we wnętrzu rośnie przynajmniej jedno). W linku powyżej (Zumi) znajduje się mapa satelitarna parku.


Park

Jest to park pomajątkowy, XIX wieczny, o powierzchni 6,28 ha. Teren parku jest falisty i przylega równolegle do wysokiego brzegu Prosny. W parku można spotkać potężne dęby szypułkowe dochodzące w obwodzie do 6 m, okazałe lipy drobnolistne w obwodach do 4 m, a także świerki pospolite, jesiony oraz jawory. Co roku harcerze wraz z Urzędem Miasta i Gminy Nowe Skalmierzyce organizują tutaj ognisko wraz z tradycyjnym puszczaniem wianków.

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski, materiały własne, Fot. Aleksander Liebert

 

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, Śmiłów, dwór, powiat ostrowski

 

polityka prywatności