kościół murowany

Sobótka

Oceń atrakcyjność miejsca
[Suma: 2 Średnia: 3]

Wieś o charakterze miejskim, w przeszłości miasto, w gminie wiejskiej Ostrów Wielkopolski, powiat ostrowski. Liczy około tysiąca mieszkańców. Sobótka leży w centralnej części Wysoczyzny Kaliskiej (Koźmińskiej), na północnym skraju powiatu, ok. 15 km na północ od Ostrowa. Przez miasteczko przebiega droga krajowa nr 11 Bytom- Ostrów- Sobótka- Poznań- Kołobrzeg. Do najbliższej stacji kolejowej (Bronów, położony na linii Ostrów-Pleszew) jest z Sobótki 5 km. Do Sobótki można dojechać z Ostrowa autobusami komunikacji miejskiej.

icon-car.pngFullscreen-Logo
Sobótka

ładowanie mapy - proszę czekać...

Sobótka 51.778700, 17.856200 Sobótka

Historia

Jedna z najstarszych miejscowości regionu ostrowskiego – Sobótka jest znana od 1301 roku. Już wtedy była tu osada targowa oraz parafia z drewnianym kościołem. Przed 1463 rokiem lokowano tu miasto Sobótka Wielka (ob. płd. część wsi). Był to wówczas jeden ze znaczniejszych ośrodków w regionie. Miejscowość ta to gniazdo rodowe Sobockich herbu Korab. Prawdopodobnie miastu towarzyszyła też osada podgrodowa Sobótka Mała. Sobótka Wielka straciła prawa miejskie na początku XVIII wieku. Później należała m.in. do ojca Wojciecha Bogusławskiego i wdowy po Wojciechu Bogusławskim – Joanny oraz do rodu von Stieglerów. W latach 1942-1943 w pobliskim Grudzielcu znajdował się obóz pracy – w Sobótce znajdują się groby Żydów tam zamordowanych.

Pałac

Pałac von Stieglerów z lat 1898-1899. Zbudowany w stylu eklektycznym o formach neorenesansowych, neobarokowych i sececyjnych. Jest to obiekt piętrowy, murowany z basztą i wieżą. Korpus główny jest nakryty wysokim dachem czterospadowym. Własność Spółki Hodowli Rośnin, obiekt niedostępny, siedziba firmy.

Z przykrością informuję, iż w niedzielę 1 maja 2011 roku po godzinie 19.00 pałac von Stieglerów w Sobótce częściowo spłonął. Pożar swym zasięgiem objął pomieszczenia znajdujące się na parterze, zniszczył m.in. dawny gabinet pana z secesyjnymi witrażami, bibliotekę z przepiękną boazerią ścienną czy hol zdobiony drewnianymi detalami oraz schodami z misternie kutą poręczą o motywie wici roślinnej. Uszkodzeniu uległa polichromia sali balowej. Dach oraz stropy zostały nienaruszone. Fotografie pochodzą sprzed pożaru.

Park krajobrazowy

Został założony w latach 40. XIX wieku, jego powierzchnia wynosi 9 ha. Obecnie rośnie tutaj 39 gatunków drzew.

Kościół

Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny, wczesnogotycki, prawdopodobnie z końca XIII wieku, wendyjski układ cegieł. Wczesnogotycki portal ostrołukowy wykonany z profilowanej cegły. Dzwonnica z 1775 roku, drewniana, konstrukcji słupowej, oszalowana, kryta gontem, z dzwonem z 1558 roku fundacji Jadwigi Sobockiej.

Gorzelnia

Pochodzi z 1882 roku. Elewacje gorzelni są otynkowane, urozmaicone ceglanymi lizenami i gzymsami podokapowymi.

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski, Wikipedia, Fot. Aleksander Liebert

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error

Podoba Ci się strona? Powiedz o niej znajomym