Galeria Wielkopolska * Zdjêcia * Turystyka * Zabytki
 
 

Sośnie (Moja Wola)

 

Pałac, kościół

Ogólne informacje

Wieś licząca około 1300 mieszkańców, położona wśród lasów w najdalej na zachód wysuniętym skraju powiatu ostrowskiego, około 12 km od Odolanowa. Miłośnikom przyrody polecam odwiedziny Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy” oraz pobliskiego rezerwatu „Stawy Milickie”. Dodatkowo znajduje się tutaj zbiornik wodny przeznaczony do celów rekreacyjnych oraz stanica „Biały Daniel” działająca w sezonie turystycznym.

Historia

Jest to jedna z najstarszych wsi powiatu ostrowskiego, znana od 1268 roku jako własność biskupia. W początkach XIV wieku istniał tu zamek obronny. Od XVI wieku do 1886 roku należały do dóbr międzyborskich.

Pałac

Pałac został zbudowany w 1852 roku dla księcia brunszwicko-oleśnickiego Wilhelma, według projektu architekta Karłowskiego. Rozbudowany w 1895 roku i w latach 1902-1903 o człony: pd.-zachodni, piętrowy pn.-wschodni oraz o wieżę. Obiekt jest w całości podpiwniczony. Znajduje się w osadzie Moja Wola, oddalonej około 3 km od Sośni.
Na specjalną uwagę zasługuje oryginalna elewacja, wykonana w całości z kory dębu korkowego. Od frontu dwa podcienia, wsparte na drewnianych słupach z zastrzałami. Dachy dwuspadowe z ornamentowanymi deskami okapowymi i szczytowymi. We wnętrzu, w trzech salach, oryginalne, drewniane stropy wzmocnione belkami. W salonie zachowane malowidło ścienne z lat powojennych przedstawiające polowanie, dawniej znajdował się tutaj wiszący, kuty świecznik w kształcie koła. Został on jednak przeniesiony w inne miejsce po próbie kradzieży. Bogato zdobiona klatka schodowa znajdująca się w wieży oraz druga, niższa, po przeciwnej stronie budynku. Polichromie sufitowe w dwóch pomieszczeniach; reszta nie posiada już niestety żadnych zdobień ani wyposażenia. Po wojnie na terenie pałacu znajdowała się szkoła leśna z internatem, a w latach 1951-1975 Technikum Leśne. W 1975 roku szkołę zlikwidowano, a pałac przekształcono w Leśny Ośrodek Szkoleniowy, działający do 1990 roku. Od tego czasu obiekt stoi opuszczony i jest regularnie dewastowany. Szkoda, że obiekt z takim potencjałem, który mimo wszystko jest licznie odwiedzany przez turystów, nie znalazł do tej pory godnego siebie inwestora.

Sośnie (Moja Wola), pałac

Sośnie (Moja Wola), pałac

Sośnie (Moja Wola), pałac

Sośnie (Moja Wola), pałac

Sośnie (Moja Wola), pałac

Obok pałacu oficyna z elewacjami z kory dębowej, dachami dwuspadowymi, ornamentowanymi deskami szczytowymi i okapowymi- nawiązująca do wystroju pałacu. Rozległy park z ciekawym drzewostanem (dęby, graby, świerki, żywotniki; jeden z dębów ma 320 cm obwodu). Przy jednej z alei parkowych- alpinarium.

Kościół

Neogotycki kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny powstały w 1895 roku. Dawniej był to obiekt ewangelicki, obecnie sluży parafii rzymsko-katolickiej. Został ufundowany przez Agnes von Diergardt.

Sośnie (Moja Wola), kościół

Źródło: Bogdan Zgodziński- "Południowa Wielkopolska" Wydawnictwo Poznańskie-Poznań1973, S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski, materiały własne.

 

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, Sośnie, Moja Wola, pałac, powiat ostrowski.

 

polityka prywatności