Śrem

Ratusz, kościół NMP, kościół pw. Świętego Ducha...

Ogólne informacje

Miasto liczące ok.30 000 mieszkańców, siedziba powiatu śremskiego, położone nad Wartą. Zlokalizowane ok. 30 km na południe od Poznania. Pierwsza wzmianka o mieście pojawia się w 1136 roku jako ważny gród kasztelański o nazwie Zrem.

Trasa Turystyczna

W mieście wytyczono trasę turystyczną po prawobrzeżnym Śremie. Biegnie ona wzdłuż 14 punktów w starej części ośrodka. Są to najważniejsze i najbardziej znaczące miejsca w tej części Śremu, które przyczyniły się do rozwoju oraz dzisiejszego kształtu miasta.

 
Pokaż Wielkopolska na większej mapie

Śrem

Warta

Śrem, Warta

Śrem, Warta

Śrem, Warta

Plac 20 Stycznia z Ratuszem

Rynek, obecnie Plac 20 Października, stanowił centrum średniowiecznego Śremu. Pierwotnie kształt rynku był wrzecionowaty i sięgał aż do kościoła farnego. Obecny kształt prostokąta uzyskał na początku XVI wieku. Rynkowe pierzeje tworzą dzisiaj typowe XIX-wieczne kamienice mieszczańskie.
Ratusz został wzniesiony w 1838 roku w stylu eklektycznym, czerpiąc wzory z renesansu i klasycyzmu.

Śrem, Ratusz

Śrem, Rynek

Śrem, Rynek

Śrem, Rynek

Śrem, Rynek

Śrem, Rynek

Kościół Farny pw. NMP Wniebowziętej

Budowę obecnej świątyni rozpoczęto po lokacji miasta na prawym brzegu Warty w 1393 roku. Prace przy obiekcie trwały około 100 lat, a wieżę dostawiono dopiero w wieku XVI. Kościół jest budową późnogotycką, jednonawową z prostokątnym prezbiterium i równą z nim wielkością trzyprzęsłową nawą. Szczyt późnogotycki rozczłonkowany kilkoma kondygnacjami prostokątnych tynkowanych płycin w obramieniach z profilowanej cegły.

Śrem, kościół Farny pw. NMP Wniebowziętej

Śrem, kościół Farny pw. NMP Wniebowziętej

Śrem, kościół Farny pw. NMP Wniebowziętej

Śrem, kościół Farny pw. NMP WniebowziętejŚrem, kościół Farny pw. NMP Wniebowziętej

Kościół szpitalny pw. Świętego Ducha

Późnogotycki kościół wzniesiony w XVI wieku jako szpitalny na miejscu wcześniejszej, drewnianej świątyni. Odbudowany po zniszczeniach dokonanych przez Szwedów w 1658 roku. W połowie XIX wieku został przejęty przez prostestantów i dostowany do ich potrzeb. Przebudowano wówczas balkony oraz przykryto świątynię stropem. Na zewnątrz w fasadzie dostawiono dwie czworoboczne wieżyczki i ozdobiono ją ostrołukowym szczytem.

Śrem, kościół szpitalny pw. Świętego Ducha

 

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, noclegi, nocleg, turystyka.Poznań, wycieczki, przewodnik, aparat, fotografie, galeria.
Zdjęcia Torunia, fotografie Torunia