hotel,  kościół murowany,  Miasto,  Powiat śremski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  zabytkowy ratusz

Śrem

Booking.com

Miasto liczące ok.30 000 mieszkańców, siedziba powiatu śremskiego, położone nad Wartą. Zlokalizowane ok. 30 km na południe od Poznania. Pierwsza wzmianka o mieście pojawia się w 1136 roku jako ważny gród kasztelański o nazwie Zrem.

Plac 20 Stycznia z Ratuszem

Rynek, obecnie Plac 20 Października, stanowił centrum średniowiecznego Śremu. Pierwotnie kształt rynku był wrzecionowaty i sięgał aż do kościoła farnego. Obecny kształt prostokąta uzyskał na początku XVI wieku. Rynkowe pierzeje tworzą dzisiaj typowe XIX-wieczne kamienice mieszczańskie.
Ratusz został wzniesiony w 1838 roku w stylu eklektycznym, czerpiąc wzory z renesansu i klasycyzmu.

Kościół Farny pw. NMP Wniebowziętej

Budowę obecnej świątyni rozpoczęto po lokacji miasta na prawym brzegu Warty w 1393 roku. Prace przy obiekcie trwały około 100 lat, a wieżę dostawiono dopiero w wieku XVI. Kościół jest budową późnogotycką, jednonawową z prostokątnym prezbiterium i równą z nim wielkością trzyprzęsłową nawą. Szczyt późnogotycki rozczłonkowany kilkoma kondygnacjami prostokątnych tynkowanych płycin w obramieniach z profilowanej cegły.

Kościół szpitalny pw. Świętego Ducha

Późnogotycki kościół wzniesiony w XVI wieku jako szpitalny na miejscu wcześniejszej, drewnianej świątyni. Odbudowany po zniszczeniach dokonanych przez Szwedów w 1658 roku. W połowie XIX wieku został przejęty przez protestantów i dostosowany do ich potrzeb. Przebudowano wówczas balkony oraz przykryto świątynię stropem. Na zewnątrz w fasadzie dostawiono dwie czworoboczne wieżyczki i ozdobiono ją ostrołukowym szczytem.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA