hotel,  hotel historyczny,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat międzychodzki- zabytki i atrakcje,  Puszcza Notecka,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Śródka

Booking.com

Niewielka wieś położona w powiecie międzychodzkim, w gminie Chrzypsko Wielkie. Wykopaliska archeologiczne potwierdziły, że Śródka była zamieszkana już w epoce brązu. W czasie przeprowadzonych badań znaleziono sporo fragmentów archaicznej ceramiki. Pierwsze pisane wzmianki o wsi pochodzą z XIV wieku i dotyczą Tomasza ze Śródki. Po II wojnie światowej dobra przeszły na własność skarbu państwa, po czym zostały włączone do utworzonego na tym terenie państwowego gospodarstwa rolnego. 

Pałac

Neogotycki pałac o bardzo oryginalnej koncepcji architektonicznej, odwołujących się całymi garściami do tradycji średniowiecza, wzniesiony w latach 1858-1861 dla Carla von Seydlitza i jego żony Seweryny z Dziembowskich. Przypuszcza się, iż architekt wywodził się z kręgów słynnego projektanta Karla Friedricha Schinkla (patrz-pałac w Antoninie). Budynek złożony jest zasadniczo z trzech części – korpusu i bocznych skrzydeł różnej szerokości i wysokości. Przekryte oddzielnymi płaskimi dachami ukrytymi za wysokim krenelażem. Rezydencja przebudowana została około 1900 roku. W części południowej mieściła się pierwotnie wielka, piętrowa sala jadalna, otwierająca się na przyległy okazały ogród zimowy, a pomieszczenia mieszkalne usytuowane były w części północnej.

Na początku XX wieku obszar majątku wynosił 988 ha i zajmowano się w nim uprawą ziemi oraz hodowlą bydła rasy oldenburskiej. Śródka, aż do 1944 roku pozostawała w rękach von Seydlitzów, trzykrotnie żeniących się z Polkami. Ostatnim posiadaczem dóbr był Karol Gustaw von Seydlitz i za jego czasów majątek nieznacznie się powiększył do 1002 ha ziemi.

Na wschód od pałacu ciągnie się powstały w połowie XIX park . Znajdują się w nim stare dęby o obwodach do 510 cm oraz głazy narzutowe. Po drugiej stronie drogi, za szosą położony jest folwark z zabudowaniami z końca XIX wieku.

Obecnie odnowiony pałac pełni funkcje hotelowe i restauracyjne.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA