Stary Sielec

Pałac-zamek, dwór.

Ogólne informacje

Wieś znajdująca w powiecie rawickim, gmina Jutrosin. Liczy około 250 mieszkańców. Usytuowana ok. 25 km na zachód od Krotoszyna.

 
Pokaż Wielkopolska na większej mapie


Będąc w Starym Sielcu warto także zobaczyć:

Jutrosin ok. 3 km.
pałac w Smolicach ok. 6 km.
Kobylin ok. 11 km.
Krotoszyn ok. 25 km.

Pałac-zamek

Zamek w Starym Sielcu, a właściwie powinno się go określać mianem pałacu, jest budowlą zupełnie wyjątkową w swoim rodzaju. Zaczęto go budować ok. 1911 roku (taka data widnieje na zwieńczeniu ), a skończono... właściwie nigdy nie został ukończony. Najpierw prace przerwano w związku z wybuchem I Wojny Światowej (1914 - 1918), potem złej sytuacji gospodarczej jaka wytworzyła się po jej zakończeniu, aż do wybuchu kolejnej wojny w 1939 roku. Po 1945 roku wywłaszczono wszystkich właścicieli ziemskich, także nie miał już kto zająć się tym budynkiem. Zaprojektował go Roger Sławski, znany polski architekt, dla rodziny Czartoryskich. Miała to być siedziba godna tego arystokratycznego rodu, co zresztą widać do dzisiaj po ogromnej powierzchni- aż 12 800 m3. Stylem miał nawiązywać do zamku Le Plessis-Boureé we Francji, chociaż porównując go do zamku w niedalekiej Rydzynie również dostrzeżemy wiele podobieństw. Jak na swoje czasy była to budowla bardzo nowoczesna w konstrukcji. Zastosowano takie technologie jak stropy ceramiczne o rozpiętości 8 - 10 m, schody żelbetonowe czy nadproże Kleina. Wszystkie te elementy przetrwały próbę czasu, świadcząc o niebywałej odporności materiałów i precyzji budowniczych. Z okien pałacu roztacza się widok na pola właściciela oraz panoramę Jutrosina. W panoramie wyraźnie rysuje się sylwetka neoromanskiego kościoła ufundowanego przez Czartoryskich.

Stary Sielec,  pałac-zamek

Stary Sielec,  pałac-zamek

Stary Sielec,  pałac-zamek

Stary Sielec,  pałac-zamek

Stary Sielec,  pałac-zamek

Stary Sielec,  pałac-zamekStary Sielec,  pałac-zamek

Stary Sielec,  pałac-zamekStary Sielec,  rzeźba parkowa

Dwór

Dwór z połowy XIX wieku, rozbudowany w okresie późniejszym. Otacza go park i 5 alei śródpolnych z XVIII-XX wieku, wpisany do rejestru zabytów.

Stary Sielec,  dwór.

Źródło: Krystyna Konieczna, Zamek w Starym Sielcu, w: "Wiadomosci Jutrosińskie" nr 107 / 2007, str 2-3; materiały własne.

 

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, noclegi, nocleg, turystyka.Poznań, wycieczki, przewodnik, aparat, fotografie, galeria.
Zdjęcia Torunia, fotografie Torunia