Stawiszyn

Kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła, kościół oraz cmentarz ewangelicki, zabudowa miasta z przełomu XIX i XX w...

 

Ogólne informacje

Miastoleżące w powiecie kaliskim, liczy około 1600 mieszkańców. Powierzchnia Stawiszyna to zaledwie 100 ha, co czyni je najmniejszym obszarowo miastem w Polsce.

 
Wyświetl większą mapę

Historia

Nazwa miasta wspominana jest już od końca XIII wieku jako Stavissin 1291 lub Stavischin 1294. Miasto posiadało wówczas obwarowania drewniano- ziemne. Najazd Litwinów w 1306 roku, a potem Krzyżaków w 1331 roku, zniszczył miasto. W połowie XIV wieku Stawiszyn otrzymał mury obronne, których budowę przypisuje się Kazimierzowi Wielkiemu. Zakończyło to proces ukształtowania przestrzennego miasta. W jego centrum ulokowano czteroboczny rynek, a z jego narożników przeprowadzono 8 ulic. Natomiast przy murach miejskich biegły ulice obwodowe. Sieć uliczną miasta dopełniły ulice boczne, które podzieliły obszar miasta na bloki różnej wielkości i kształtów. Od XV do połowy XVII wieku Stawiszyn należał do jednych ze znaczniejszych miast w Wielkopolsce. Okres prosperity zakończyło zniszczenia miasta przez Szwedów. Po upadku powstania styczniowego w 1870 roku Stawiszyn utracił prawa miejskie, jednak odzyskał je w 1919 roku.

Ratusz

Ratusz pochodzący z XIX wieku. W ścianę budynku wmurowano tablicę upamiętniającą 660-lecie i 700-lecie nadania praw miejskich.

Stawiszyn, ratusz

Stawiszyn, ratusz

 

Kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła

Na podstawie historycznych źródeł można wnioskować, że pierwotny kościół w Stawiszynie istniał już w XII wieku, jednak wrogie najazdy na początku XIV wieku zniszczyły świątynię. Obecny kościół p.w. św. Bartłomieja ufundowany został przez króla Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku. Jest to obiekt gotycki, trzynawowy. Kolejne wieki również nie oszczędzały tej świątyni. Podczas najazdu szwedzkiego został poważnie uszkodzony, a w 1706 roku spłonął od uderzenia pioruna, przez co zawaliła się wieża, która zniszczyła dach i sklepienie. Renowacja kościoła trwała wiele lat, dopiero w 1884 roku wybudowano nową wieżę dzięki staraniom ks. Teodor Mejera i poświęceniu parafian.

Stawiszyn, Kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła

Stawiszyn, Kościół pw. św. Bartłomieja ApostołaStawiszyn, Kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła

Stawiszyn, Kościół pw. św. Bartłomieja ApostołaStawiszyn, Kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła

Kościół ewangelicki

Neogotycki kościół z 1844 roku. Obecnie zamknięty, niszczejący. W 2008 roku razem ze cmentarzem, pastorówką i ogrodem z podwórzem z początku XX wieku został wpisany do rejestru zabytków. Pomimo tych zabiegów cały zespół nadal zagrożony jest całkowitą dewastacją. W najgorszym stanie jest dach oraz wieża obiektu.

Stawiszyn,  kościół ewangelicki

Stawiszyn,  kościół ewangelicki

Stawiszyn,  kościół ewangelicki Stawiszyn,  kościół ewangelicki

Cmentarz ewangelicki

Stawiszyn, cmentarz ewangelicki

Cmentarz katolicki

Stawiszyn, cmentarz katolicki Stawiszyn, cmentarz katolicki

Stawiszyn, cmentarz katolickiStawiszyn, cmentarz katolicki

Zabudowa miasta z przełomu XIX i XX wieku

Stawiszyn, zabudowa miasta z przełomu XIX i XX wieku

Stawiszyn, zabudowa miasta z przełomu XIX i XX wieku

Stawiszyn, zabudowa miasta z przełomu XIX i XX wieku

Stawiszyn, zabudowa miasta z przełomu XIX i XX wiekuStawiszyn, zabudowa miasta z przełomu XIX i XX wieku

Stawiszyn, zabudowa miasta z przełomu XIX i XX wiekuStawiszyn, zabudowa miasta z przełomu XIX i XX wieku

Źródło: W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski; Parafia pw. św. Bartłomieja; Rejestr Zabytków województwa wielkopolskiego; Fot. Aleksander Liebert

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, Stawiszyn, powiat kaliski, najmniejsze miasto w Polsce

 

polityka prywatności