Galeria Wielkopolska * Zdjêcia * Turystyka * Zabytki
 
 

Sulisławice (Kalisz)

Dwór

Ogólne informacje

Dzielnica Kalisza, dawniej wieś. Włączona w granice administracyjne miasta w 2000 roku. Znajduje się w odległości około 6 kilometrów od centrum.

 
Wyświetl większą mapę

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi pojawia się w XV wieku. Jej właścicielami byli m.in. Oszczeklińscy, Gajewscy, Węgierscy,Biernaccy herbu Pomian. W 1801 Sulisławice nabył Alojzy Prosper, sędzia departamentu kaliskiego, późniejszy minister skarbu w Rządzie Narodowym. Jako pierwszy w okolicy wprowadził płodozmian. Był propagatorem nowoczesnego rolnictwa i budownictwa wiejskiego. Za działalność niepodległościową skonfiskowano mu posiadłość na rzecz skarbu Królestwa Polskiego, a po roku uchylono karę. Ostatnim właścicielem Sulisławic był Ignacy Łaszczyński.

Dwór

Dwór został wzniesiony w II połowie XVIII wieku przez Węgierskich. Przebudowa obiektu miała miejsce w XIX i XX wieku przez Biernackich. W czasach PRL został zdewastowany, w jego wnętrzu wprowadzono dodatkowe ściany działowe. Otacza go 6,3 ha park. Jest konstrukcji murowanej, z częścią ścian działowych poddasza konstrukcji szkieletowej. Podpiwniczony (sklepienia kolebkowe z lunetami), parterowy z mieszkalnym poddaszem nakrytym wysokim, masandrowym dachem. W pomieszczeniach parteru i poddasza znajdują się drewniane, belkowe stropy. Główne wejście do dworu znajduje się od północy, a boczne od wschodu. Elewacje obiektu są otynkowane. Zachowane do dzisiaj oryginalne, XIX wieczne drzwi wejściowe z opierzeniem w tzw. jodełkę ze świekami.
Rezydencja na zamieszczonych współczesnych fotografiach prezentuje się fatalnie, jednak obecnie znajduje się w trakcie remontu, także istnieje szansa na jej odratowanie. Być może uda się przywrócić miejscu pierwotną urodę.

Fotografie archiwalne ze zbiorów Pana Marka Łaszczyńskiego

Sulisławice, dwór

Sulisławice, dwór

Sulisławice, dwór

Sulisławice, dwór

Sulisławice, dwór

lato 2006

Sulisławice, dwór

Sulisławice, dwór

Sulisławice, dwór

Sulisławice, dwór

zima 2008

Sulisławice, dwór

Sulisławice, dwór

Sulisławice, dwór

Sulisławice, dwór

Park krajobrazowy

Park ma powierzchnię 6,3 ha, założony został ok. 1801 roku staraniem dziedzica Alojzego Biernackiego. W czasach PRLu w części założenia utworzono żwirownię, pętlę autobusową i przystanek KLA. Wśród drzewostanu występują m.in. lipy drobnolistne, klony, dęby, kasztanowce. 22 drzewa posiadają walory pomnikowe.

Wielkopolskie zamki, pałace i dwory

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Kaliski, materiały własne, Fot. Aleksander Liebert

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, Sulisławice, powiat kaliski, dwór.

 

polityka prywatności