Galeria Wielkopolska * Zdjêcia * Turystyka * Zabytki
 
 

Szkudła

Dwór

 

Ogólne informacje

Wieś w gminie Gołuchów, powiat pleszewski. Liczy około 400 mieszkańców. Położona jest ok. 4.5 km na południe od Gołuchowa.


Pokaż Wielkopolska na większej mapie

Historia

Szkudła występuje w dokumentach co najmniej od 1370 roku, kiedy to Boguchwał, dziedzic Szkudły, poświadczył, że przodkowie jego żony i jej siostry sprzedali kościołowi gnieźnieńskiemu Solec i Borowo. W końcu XVI i na początku XVII wieku majętność tę posiadali Jan i Piotr Szkudelscy. Potem miejscowość miała różnych częściowych właścicieli, ale wydaje się, że Szkudelscy utrzymali część wsi aż do XVIII wieku, kiedy w 1789 roku Antoni Szkudelski był właścicielem wsi i folwarku. Szkudła wyszła z rąk polskich przed 1843 rokiem i aż do drugiej wojny światowej pozostawała w rękach niemieckich. W 1930 Szkudła należała do Niemca Edgara von Langendorffa. Majątek w 1926 roku liczył 777 hektarów i miał gorzelnię.

Dwór

Dwór w Szkudle zbudowany został w latach 80-tych XIX wieku, dla ówczesnego właściciela Heinricha Bienecka, w stylu eklektycznym. Posiada dwie wieże- niższą z hełmem piramidalnym i wyższą z nie istniejącym już dziś hełmem cebulastym. Lica ścian z klinkierowej cegły łączonej z tynkowanymi elementami dekoracyjnymi. Resztki zniszczonego parku z małym stawem.

Szkudła, dwór

Dodano 31.05.2007:

Podczas mojego ostatniego pobytu we wsi Szkudła ze smutkiem zauważyłem, że hełm piramidalny, który niegdyś krył jedną z wież, przeszedł już do historii. Zatem zdjęcie prezentowane u góry strony można traktować jako archiwalne, a wykonane zostało w 2005 roku. Dwie pozostałe fotografie pochodzą z maja 2007 roku. Stan całego dworu, który od kilkudziesięciu lat jest w ruinie, stale się pogarsza i pewnie za jakiś czas pozostaną po nim tylko wspomnienia...

Szkudła, dwór

Szkudła, dwór

Źródło:S. Małyszko, Ł. Gajda. Majątki Wielkopolskie: Powiat Pleszewski, materiały własne, Fot. Aleksander Liebert

 

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, Szkudła, powiat pleszewski, dwór, ruiny.

 

polityka prywatności