wycieczki i zwiedzanie Wielkopolski

Szlak piastowski

Booking.com

(ok 249 km).
To oficjalny szlak promujący pierwszych Piastów– wybrałem z niego fragment od Kalisza do Poznania. Szlak piastowski to jedna z największych atrakcji Wielkopolski. Wycieczki tą trasą turystyczną odbywały się już we wczesnych latach 60. XX wieku.

Swoją przygodę zaczynamy w 1. Rezerwacie Archeologicznym na Zawodziu w Kaliszu (0 km). Miasto to uważane jest za jedno z najstarszą metryką pisaną w Polsce. Tak przynajmniej uważają historycy po zapoznaniu się z dziełem Klaudiusza Ptolemeusza o tytule “Zarys Geografii”. Ile w tym prawdy, a ile legendy nie wiadomo, chociaż z pewnością trzeba przyznać, że w tym wielowiekowym mieście można natrafić na wiele cennych zabytków świadczących o bogatej i długiej historii.

Ziemia Kaliska
Kalisz- Zawodzie

Z Kalisza trafiamy do 2. Konina (57 km) , gdzie znajduje się… wczesnośredniowieczny znak drogowy. Romański kamienny słup ustawiony w 1151 roku w połowie drogi z Kruszwicy do Kalisza, uznawany jest za najstarszy znak drogowy w Polsce czy nawet w Europie. Pierwotnie znajdował się w odległości ok. 52 km od każdego z wymienionych miast. Został ufundowany prawdopodobnie przez wojewodę książęcego Piotra Wszebora lub, jak wskazują inne źródła, Piotra Włostowica. Obecnie stoi przy kościele św. Bartłomieja, chociaż pierwotnie, aż do 1828 roku, umiejscowiony był w okolicach konińskiego zamku. Warto także zobaczyć skansen w Gosławicach .

Szlak piastowski
Konin

Kolejny zabytek, tym razem sakralny, to opactwo w 3. Lądzie nad Wartą (30 km). W tym imponującym klasztorze zobaczymy cenne gotyckie polichromie, w tym najstarsze przedstawienie naszego herbu. Piastowski orzeł świadczy o opiece Kazimierza Wielkiego nad opactwem. Miejsce to można zaliczyć do najcenniejszych przykładów średniowiecznej sztuki sakralnej tej części kraju.

Kolejny punkt trasy to niewielkie miasteczko – 4. Pyzdry (16 km). Warto zajrzeć do muzeum regionalnego mieszczącego się w dawnym klasztorze franciszkanów. To niewielkie miasteczko całkiem dobrze wykorzystuje potencjał usytuowania nad rzeką. Oprócz pięknych, naturalnych widoków Warty, a także zabytkowej zabudowy usytuowanej nad skarpą zobaczymy tutaj także przystań, mural na ścianie szkoły oraz schody mozaikowe prowadzące wprost pod bramę klasztoru. 

Pyzdry

Z Pyzdr jedziemy do 5. Giecza (35 km), gdzie zobaczymy gród pierwszych Piastów oraz romański kościół z XII wieku. Rekonstrukcja grodziska czeka na nas także w pobliskim 6. Grzybowie (27 km). 7. Gniezno (23 km) to obowiązkowy punkt wycieczki- oprócz samej katedry należy także zobaczyć Muzeum Początków Państwa Polskiego. Siedziba znajduje się w budynku wzniesionym w latach 70. XX wieku. W jego zbiorach znajduje się najbogatsza w Europie kolekcja piecowych kafli gotyckich i jeden z najbogatszych w Polsce zbiór kafli renesansowych. Znajdują się tutaj także oryginalne detale jak i wierne repliki najważniejszych dzieł sztuki romańskiej i gotyku.

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Równie ciekawe, a może nawet ciekawsze z uwagi na plenerowy charakter, jest muzeum znajduje się w 8. Ostrowie Lednickim (15 km). Szlak piastowski jest jak widać bardzo urozmaicony. Na wyspie, zwanej Ostrowem Lednickim, zachowały się pozostałości grodu oraz najstarsze, pochodzące bowiem z połowy X wieku), a zarazem najlepiej zachowane pozostałości kamiennych budowli w Polsce: pałacu i kaplicy, otoczonych wałem obronnym. Są to ruiny wczesnopiastowskiego grodu biskupiego wzniesionego w czasach księcia Mieszka I. Prawdopodobnie to tutaj w 1000 roku Bolesław Chrobry podejmował na wyspie cesarza Ottona III, który na znak uznania Bolesława za suwerennego władcę włożył na jego głowę swój cesarski diadem. Wyspa była zamieszkana już w młodszej epoce kamiennej. 

Ostrów Lednicki- ruiny kościoła dworskiego
Ostrów Lednicki- ruiny kościoła dworskiego

Warto także zatrzymać się na chwilę w skansenie miniatur w 9. Pobiedziskach (11 km). Skansen Miniatur to park zawierający makiety obiektów historycznych i interesujących fragmentów zabudowy miejscowości wielkopolskich. Podstawową funkcją miejsca jest ukazanie struktury przestrzennej Szlaku Piastowskiego w jego dzisiejszym i częściowo historycznym kształcie oraz procesu rozwoju osadnictwa i kształtowania się państwowości polskiej.  W Pobiedziskach znajdziemy zobaczymy także zrekonstruowany gród.

Skansen w Pobiedziskach

Trasę kończymy w 10. Poznań (35 km)– koniecznie trzeba odwiedzić nowoczesną placówkę muzealną jaką jest Brama Poznania, czyli historia Ostrowa Tumskiego w multimedialnej formie. Szlak piastowski wiedzie jeszcze przez województwo kujawsko-pomorskie i warto go zaliczyć w całości.

Brama Poznania
Brama Poznania

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA