Zespół pałacowy w Taczanowie
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat pleszewski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Taczanów

Booking.com

Duża wieś leżąca w powiecie pleszewskim, w gminie Pleszew. Pierwsza wzmianka o miejscowości pojawiła się pod koniec XIV wieku. Taczanów był gniazdem rodowym Taczanowkich herbu Jastrzębiec. W roku 1926 majątek obejmował 839 hektarów. Działała wówczas gorzelnia, elektrownia oraz tartak. Ostatnim właścicielem wsi był Jan Taczanowski.

Pałac Taczanowskich

Nie mamy chyba w Polsce lepszego przykładu symbiozy architektury rezydencjonalnej z folwarczną. Jeden z najbardziej imponujących zespołów pałacowych tej części województwa pochodzi z końca XVIII wieku, rozbudowany ok.1853 roku dla Alfonsa Taczanowskiego w stylu klasycyzmu berlińskiego. W 1922 roku przebudowano front obiektu wraz z portykiem a w latach 70. XX wieku przeszedł gruntowny remont.

Wnętrza w przeważającej większości nie zachowały pierwotnego charakteru. Rezydencję wzniesiono na planie prostokąta z aneksem od wschodu. Elewacje pałacu są podzielone gzymsami podokiennymi i sztukateriami. Piwnice sklepione są odcinkowo, poddasze natomiast jest nakryte dachem dwuspadowym. Zachwycająca, neogotycka wieża wjazdowa pochodzi z ok. 1864 roku. Widnieje na niej herb Taczanowkich a po bokach znajdują się alegoryczne rzeźby gospodarności.

Obecny stan założenia rezydencjonalnego jest zadawalający, lecz aż prosi się o kolejną renowację wraz z utworzeniem we wnętrzach ekspozycji muzealnej czy choćby hotelu z restauracją. Po wielu latach starań potomkowie Taczanowskich odzyskali spadek po dziadku, a w 2018 roku ogromną rezydencję z parkiem udało się także sprzedać. Nowy właściciel rozpoczął od działań porządkowych i zabezpieczających. W międzyczasie powstają także projekty adaptacji zabytku. Trzymam mocno kciuki za powodzenie realizacji tego niezwykle ambitnego projektu. Z uwagi na prowadzone prace dostęp do obiektu może być utrudniony. Dzięki uprzejmości właściciela mogłem wykonać aktualne zdjęcia całego zespołu:

Zespół folwarczny

Przypominający średniowieczny zamek zespół folwarczny składa się z kilku dobrze zachowanych budynków gospodarczych. Prezentowana na zdjęciach poniżej oranżeria zbudowana w stylu normandzkim pochodzi z ok. 1853 roku. Przed 1939 rokiem użytkowana była jako sala balowa, po 1945 została adaptowana na magazyn. Do zespołu należy także cieplarnia z basztami, pawilon z wozowniami, budynek ptaszarni przekształconej na stajnię koni cugowych, wzniesiony na rzucie ośmioboku oraz wieża z mieszkalnymi aneksami.

Park krajobrazowy

Zajmuje powierzchnię ponad 20 ha, został założony w II poł. XVIII wieku. Można w nim znaleźć aleje grabowe, duży staw z wysepką oraz liczne drzewa takie jak dęby, lipy, jesiony, topole, cisy itd. W całości uznany za pomnik przyrody.

Kaplica- mauzoleum

Znajduje się parku na północ od pałacu. Wzniesiono ją 1861 roku. Połączona jest krytym gankiem z niską wieżą- dzwonnicą. Wyposażenie wnętrza utrzymane jest jednolicie w stylu neogotyckim (2 ołtarze, stalle połączone z konfesjonałami, ławki, ambona, witraże, rzeźby i obrazy, chór z żeliwnymi podporami i schodkami, organy). Obecnie pełni funkcję kościoła.

Źródło: S. Małyszko, Ł. Gajda. Majątki Wielkopolskie: Powiat Pleszewski; www.pleszew.pttk.pl; Leonard Durczykiewicz. Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem (1912); Stanisław Lityński. Złota Księga ziemiaństwa polskiego poświęcona kulturze i wytwórczości rolnej. Warszawa 1929; litografia A. Dunckera, Fot. Aleksander Liebert

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA