Galeria Wielkopolska * Zdjêcia * Turystyka * Zabytki
 
 

Tłokinia Kościelna

Pałac, kościół św. Jakuba

Ogólne informacje

Wieś w gminie Opatówek, powiat kaliski. Liczy około 500 mieszkańców.

 
Wyświetl większą mapę


Będąc w Tłokini Kościelnej warto także zobaczyć:

Kalisz ok. 4 km.
Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku ok. 5 km.
sanktuarium w Chełmcach ok. 9 km.
kościół i dwór w Borkowie Starym ok. 10 km.

 

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi pojawiła się w roku 1282, gdy jej właścicielem był Filon z Tłokini. W 1490 roku była królewszyzną (ziemia należąca do króla) trzymaną jako zastaw przez Jana Kobylińskiego. W 1843 roku dobra nabyli Chrystowscy i rządzili nimi przez kolejne 100 lat.

Pałac

Został wzniesiony w latach 1915- 1916 w miejscu poprzedniego dworu staraniem Ignacego Władysława Chrystowskiego. Posiada cechy klasycystyczne oraz barokowe. Gruntowny remont przeszedł w 1986 roku przez Naczelną Organizację Techniczną w Kaliszu i został adoptowany na hotel. Jest to obiekt konstrukcji murowanej, podpiwniczony. Korpus główny z mieszkalnym poddaszem jest nakryty wysokim dachem łamanym. Fasada pałacu jest symetryczna, ze środkowym, trzyosiowym ryzalitem. Park krajobrazowy został ukształtowany prawdopodobnie w XIX wieku przez Chrystowskich na bazie starszego, XVIII wiecznego ogrodu. Obecnie zajmuje powierzchnię 6,1 ha. Brama główna do parku pochodzi z 1916 roku.

Pałac Chrystowskich.

Pałac Chrystowskich.

Oficyna

Kościół

Drewniany kościół p.w. Św. Jakuba pochodzi z końca XVII wieku. Znajduje się na wzniesieniu, dzięki czemu jest dobrze widoczny z okolicznych miejscowości. Został odnowiony w 1750 roku, 1883, 1955 i 1981. W połowie XIX wieku dobudowano kruchtę i kaplicę św. Zofii. Na dachu znajduje się barokowa wieżyczka. Ołtarz główny i dwa boczne w stylu barokowym z początku XVIII wieku, barokowa ambona w kształcie kielicha, na belce tęczowej barokowy krzyż z rzeźbami M. B. Bolesnej i św. Jana Apostoła.

Tłokinia Kościelna, kościół Św. Jakuba

Tłokinia Kościelna, kościół Św. Jakuba

Tłokinia Kościelna, kościół Św. Jakuba- kaplica św. Zofii.

 

Źródło: Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów w Opatówku, S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Kaliski, Fot. Aleksander Liebert

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, Tłokinia Kościelna , pałac, drewniany kościół, powiat kaliski

 

polityka prywatności