hotel,  kościół murowany,  muzeum,  Powiat turecki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Zabytek techniki,  zabytkowy ratusz

Turek

Miasto liczące ok. 30 tyś. mieszkańców, siedziba powiatu tureckiego i gminy Turek. Usytuowane we wschodniej części woj. Wielkopolskiego, ok. 45 km. na północny wschód od Kalisza. Pierwsza wzmianka o Turku pojawia się w 1136 roku w bulli papieża Innocentego II. Prawa miejskie uzyskał w 1341 roku. Na początku XIX wieku osiedlili się tutaj tkacze z Czech, Saksonii i zachodniej Wielkopolski, co dało znaczący impuls dla rozwoju ośrodka.

Rynek z Ratuszem

Układ przestrzenny tej części śródmieścia zachował się w niemal niezmienionej postaci od czasów lokacyjnych, czyli XIV-XV wieku, jednak zachowana zabudowa pochodzi przeważnie sprzed ostatnich 100-150 lat.
Budowę ratusza rozpoczęto w 1867 roku. Aż do 1879 roku prowadzono prace wykończeniowe, które polegały na montażu elementów dekoracyjnych czy mechanizmu zegara wieżowego, pierwotnie z firmy E. Fulde z Kalisza. Projektantem samego ratusza był prawdopodobnie Jan Janiszewski. Po przeniesieniu siedziby władz miasta do innego obiektu we wnętrzach utworzono Muzeum Rzemiosła Tkackiego.

Kościół

Obecny neogotycki kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa został wzniesiony na miejscu poprzedniej świątyni na początku XX wieku. Właściwe prace rozpoczęto w 1904 roku, jednak zostały one przerwane dwa lata później w wyniku katastrofy budowlanej. Po tym zdarzeniu zmodyfikowano projekt i konsekwentnie trzymano się tej wizji aż do końca prac wykończeniowych w 1913 roku. Najciekawszy jest jednak okres późniejszy, 1933 rok, kiedy to Józef Mehoffer, jeden z najbardziej wyrazistych przedstawicieli nurtu sztuki zwanego Młodą Polską, rozpoczął wykonywanie polichromii i witraży we wnętrzu. Ogromny zespół dekoracji malarskiej przetrwał do dzisiaj. Genialna realizacja Mehoffera w Turku od samego początku powodowała szerokie zainteresowanie wśród prasy jak i odwiedzających miejscowość.

Źródło: Makary Górzyński, Zabytki miasta Turku i powiatu tureckiego, Turek 2009; W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski; www.mehoffer.org.pl; materiały własne; Fot. Aleksander Liebert

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version