Galeria Wielkopolska * Zdjêcia * Turystyka * Zabytki
 
 

Wągrowiec

 

Kilka słów o...
Wągrowiec to miasto w Wielkopolsce położone ok. 60 km. na północny wschód od Poznania, siedziba powiatu wągrowieckiego. Jego początki związane są z osadą na wyspie między rzekami Wełny i Nielby. W 1319 roku osada została kupiona przez zakon cystersów, co przyczyniło się do jej rozwoju, a w późniejszym okresie nastąpiło przekształcenie w miasto. Prawa miejskie zostały nadane prawdopodobnie w 1381 roku, a prawa mageburskie niecałe 50 lat później przez króla Władysława Jagiełłę. Od połowy XVII wieku rozpoczynają się czarne karty historii miasta, poprzez wojny, liczne pożary i epidemie traci na znaczeniu i stopniowo upada..
Wągrowiec warto odwiedzić z kilku powodów, przede wszystkim jest to ciekawa architektura. Wśród zabytków wyróżniają się późnogotycki kościół farny oraz barokowy klasztor i kościół pocysterski. Jest to miejsce urodzenia Jakuba Wujka, osoby, która przetłumaczyła Biblię na język polski - jego pomnik znajduje się przed Farą. Miasto jest malowniczo położone nad 3 jeziorami, w związku z tym osoby pragnące odpoczynku i pięknych widoków nie powinny się zawieść. Wartą uwagi jest także bifurkacja, czyli skrzyżowanie rzek pod kątem prostym. Rzadko spotykaną ciekawostką jest grobowiec rotmistrza wojsk napoleońskich Franciszka Łakińskiego w kształcie piramidy - znajduje się on we wsi Łaziska, graniczącej z Wągrowcem.Pokaż Wielkopolska na większej mapie

Wągrowiec, jezioro.Wągrowiec, kościół farny.
Wągrowiec, kościół farny.Wągrowiec, klasztor.
Wągrowiec, klasztor.Wągrowiec, klasztor.

 


Wągrowiec, kościół farny.Wągrowiec, kościół farny.Wągrowiec, kościół farny.
Wągrowiec, kościół farny.Wągrowiec, kościół farny.Wągrowiec, kościół farny.
Wągrowiec, rzeźba nad jeziorem.Wągrowiec, jezioro.Wągrowiec, rzeźba nad jeziorem.
Wągrowiec, klasztor.

Piramida w Łaziskach

Grobowiec rotmistrza Franciszka Jerzego Łakińskiego wzniesiony z kamieni ciosowych w kształcie piramidy o wysokości ponad 6 metrów.

Piramida w ŁekniePiramida w ŁekniePiramida w Łeknie

Tagi: Wielkopolska, zdjęcia, fotografie, turystyka, nocleg, noclegi, przewodniki. Poznań, wycieczki, przewodnik, aparat, fotografie, galeria.
Zdjęcia Torunia, fotografie Torunia

 

polityka prywatności