Galeria Wielkopolska * Zdjêcia * Turystyka * Zabytki
 
 
Witaszyce

Pałac, dwór- muzeum

 

Ogólne informacje

Witaszyce to sporej wielkości wieś położona w powiecie jarocińskim. Jest oddalona ok. 4 km od Jarocina.

Galeria zdjęć pałacu oraz dworu

Pałace i dwory wielkopolskie komercyjnie


Pokaż Wielkopolska na większej mapie

Historia

Wieś w połowie XIV wieku stanowiła dobra biskupów poznańskich, a od XVI wieku to kolejno własność Jaskołeckich, Bojanowskich, Suchorzewskich, Linowskich. W XIX wieku przeszła w ręce niemieckie: Vossa, Komisji Kolonizacyjnej, von Dulongów, von Ohnesorge, a następnie przez małżeństwo do Bnińskich.
W Witaszycach podpisano porozumienie pomiędzy gen. Mierosławskim a gen. Willisenem dotyczącego ilości i wielkości obozów powstańczych w okresie Wiosny Ludów na terenie Wielkiego Księstwa Poznańskiego, miało to miejsce w istniejącym do dzisiaj dworze w 17.04.1848 roku.
Ostatnim właścicielem Witaszyc był hrabia Konrad Bniński i jego żona z domu von Ohnesorge.

Pałac

Neobarokowy pałac zbudowany w 1899 roku dla Willy Dulonga przez architekta niemieckiego Ludwika Otte. Korpus główny na planie prostokąta, piętrowy z poddaszem, z gankiem kolumnowym na osi, nad którym znajduje się zwieńczenie z kartuszem herbowym. W fasadzie ogrodowej owalny ryzalit. Gruntownie przebudowany ok. 1960 roku. Po zachodniej oraz wschodniej stronie obiektu znajdują się niezbyt urokliwe przybudówki. W pałacu znajduje się hotel i restauracja o wysokim standardzie. Stan pałacu oraz całego założenia jest wzorowy.

Witaszyce, pałac

Witaszyce, pałac

Witaszyce, pałac

 

Dwór

Dwór został wzniesiony zapewne w I poł. XIX wieku lub, jak podają inne źródła, już w XVIII wieku. W niedawno wyremontowanych wnętrzach znajduje się jedyne w Polsce Napoleońskie. Powstało ono z pasji jego właściciela, Tomasza Klauzy, miłośnika tamtej epoki. W salach wystawowych zaprezentowano m. in. kolekcję ponad 10.000 figurek żołnierzy, broń, dokumenty, odznaczenia, grafiki, mundury, monety oraz książki o epoce. Na specjalnie przygotowanych makietach możemy podziwiać bitwę pod Waterloo oraz pod Raszynem. Spośród wszystkich zbiorów na szczególną uwagę zasługuje maska pośmiertna Napoleona i jego włos. Muzeum można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach od 12-16, chociaż osobiście polecałbym wcześniejszy kontakt za pomocą tej strony internetowej. Dwór znajduje się naprzeciwko pałacu, jest własnością prywatną.

Witaszyce, dwór- muzeum

Witaszyce, dwór- muzeum

Park krajobrazowy

Park krajobrazowy o powierzchni 2,5 ha z jesionami o obwodach do 310 cm.

Źródło: Marcin Libicki, Piotr Libicki. Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce; W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski; Pałace Wielkopolski; www.palacwitaszyce.com.pl; materiały własne; Fot. Aleksander Liebert

 

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, powiat jarociński, Witaszyce, palac, muzeum, Napoleon.

 

polityka prywatności