atrakcje

Wolsztyn

Oceń atrakcyjność miejsca
[Suma: 3 Średnia: 4.7]

Wolsztyn to miasto leżące na zachodzie województwa wielkopolskiego, siedziba powiatu wolsztyńskiego. Wolsztyn znany jest przede wszystkim z jedynej czynnej lokomotywowni w Europie, z której codziennie wyruszają parowozy do prowadzenia planowych pociągów pasażerskich.

icon-car.pngFullscreen-Logo
Wolsztyn

ładowanie mapy - proszę czekać...

Wolsztyn 52.117200, 16.112700 Wolsztyn

Parowozownia

Na terenie parowozowni znajduje się kilkadziesiąt tych jakże pięknych maszyn. Co ciekawe otwarto tutaj muzeum, także każdy chętny może bliżej przyjrzeć się tym zabytkowym, a jednocześnie całkowicie sprawnym maszynom. Najcenniejszym eksponatem jest parowóz „Piękna Helena” Pm36, z 1937 wyprodukowany w fabryce w Chrzanowie, który potrafi osiągać szybkość do 130 km/h. Co roku na przełomie kwietnia i maja ma tutaj miejsce „Parada Parowozów”.

Skansen

W tym uroczym skansenie prezentowane jest budownictwo ludowe zachodniej Wielkopolski. Na stosunkowo niewielkim, niespełna 3,5 hektarowym terenie umieszczono kilkanaście obiektów, od XVIII do XX wieku od izb mieszkalnych, poprzez pomieszczenia gospodarcze oraz warsztaty rzemieślnicze aż po przemysł wiejski. Na szczególną uwagę zasługuje rekonstrukcja wnętrz wiejskich chat o różnym stopniu zamożności dawnych mieszkańców. Całość zlokalizowana jest na zachodnim brzegu Jeziora Wolsztyńskiego, niespełna kilometr od centrum miasta, przy ul. Bohaterów Bielnika 26, w sąsiedztwie stadionu.

Pałac

Wolsztyński pałac powstał w 1845 roku dla Apolinarego Gajewskiego. W 1911 roku został gruntownie przebudowany przez słynnego architekta Rogera Sławskiego uzyskując wówczas styl neoklasyczny. Niestety w wyniku pożaru w 1945 roku rezydencja uległa zniszczeniu. Odbudowywa pałacu przeprowadzona została w latach 1960-62, niestety bez odtworzenia zabytkowych wnętrz. Nakrywa go niski dach zwieńczony charakterystyczną tralkową attyką. Frontową fasadę zdobi sześciokolumnowy portyk o pseudojońskich kolumnach. Obecnie obiekt jest zamknięty, czeka na zagospodarowanie. Otoczenie pałacu stanowi ogólnodostępny park założony na przełomie XVII/XVIII wieku w otoczeniu Jeziora Wolsztyńskiego. Trzeba przyznać, że to bardzo urokliwa okolica. Pozostaje mieć nadzieję, że rezydencja także zostanie dobrze zagospodarowana.

Fot- Leonard Durczykiewicz. Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem (1912); Stanisław Lityński. Złota Księga ziemiaństwa polskiego poświęcona kulturze i wytwórczości rolnej. Warszawa 1929, A. Liebert

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error

Podoba Ci się strona? Powiedz o niej znajomym