atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  Miasto,  muzeum,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat wolsztyński- zabytki i atrakcje,  skansen,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wspomnienia Wielkopolski Edwarda hr. Raczyńskiego,  z lotu ptaka,  Zabytek techniki

Wolsztyn

Wolsztyn to miasto leżące na zachodzie województwa wielkopolskiego, siedziba powiatu wolsztyńskiego. Wolsztyn znany jest przede wszystkim z jedynej czynnej lokomotywowni w Europie, z której codziennie wyruszają parowozy do prowadzenia planowych pociągów pasażerskich.

Planujesz zwiedzanie miasta? Nocuj w Wolsztynie i okolicach!

Wspomnienia Wielkopolski to jest województw poznańskiego, kaliskiego i gnieźnieńskiego przez Edwarda Hr. Raczyńskiego z 1842 roku

Żyzne nasze łany w wieków spichlerzem był Europy i pierwszych jej potrzeb do życia dostarczały, dziś za zniesieniem się przemysłu wyrabiamy i płody, o których dawniej mniemano, że są wyłącznym produktem krajów cieplejszych.
Zwiedziliśmy przed kilku lat w czasie winobrania winnice położone pod Wolsztynem, zebrane grona nietylko, że w jedzeniu smak mająprzyjemny ale nawet wydają wino, które pokup znajduje. Obyczaje winiarzy naszych w okolicach Wolsztyna nic poetycznego w sobie nie mają, napróżno byś tu szukał hożych bachantek z wieńcami na głowach w lekkich strojach wesoło pląsających. Winiarze nasi i winiarki szukają w kosmatych kożuchach zabespieczenia od ostrego wiatru, który w czasie winobrania często śniegowe od północy pędzi chmury(…). Pisząc o Wolsztynie wspomnieć nam należy, że w XIV wieku miasteczko to należało do familii szlacheckiej Wolsztyńskich z Sepna, o których pisaże nasi heraldyczni niewspominają. W roku 1469 Andrzej z Sepna Wolsztyński nadał miastu Wolsztynowi przywilej, który są dotąd w Archiwie tamecznem zachowuje.

Szlakiem Edwarda Raczyńskiego

Parowozownia

Na terenie parowozowni znajduje się kilkadziesiąt tych jakże pięknych maszyn. Co ciekawe otwarto tutaj muzeum, także każdy chętny może bliżej przyjrzeć się tym zabytkowym, a jednocześnie całkowicie sprawnym maszynom. Najcenniejszym eksponatem jest parowóz „Piękna Helena” Pm36, z 1937 wyprodukowany w fabryce w Chrzanowie, który potrafi osiągać szybkość do 130 km/h. Co roku na przełomie kwietnia i maja ma tutaj miejsce „Parada Parowozów”.

Skansen

W tym uroczym skansenie prezentowane jest budownictwo ludowe zachodniej Wielkopolski. Na stosunkowo niewielkim, niespełna 3,5 hektarowym terenie umieszczono kilkanaście obiektów, od XVIII do XX wieku od izb mieszkalnych, poprzez pomieszczenia gospodarcze oraz warsztaty rzemieślnicze aż po przemysł wiejski. Na szczególną uwagę zasługuje rekonstrukcja wnętrz wiejskich chat o różnym stopniu zamożności dawnych mieszkańców. Całość zlokalizowana jest na zachodnim brzegu Jeziora Wolsztyńskiego, niespełna kilometr od centrum miasta, przy ul. Bohaterów Bielnika 26, w sąsiedztwie stadionu.

Pałac

Wolsztyński pałac powstał w 1845 roku dla Apolinarego Gajewskiego. W 1911 roku został gruntownie przebudowany przez słynnego architekta Rogera Sławskiego uzyskując wówczas styl neoklasyczny. Niestety w wyniku pożaru w 1945 roku rezydencja uległa zniszczeniu. Odbudowywa pałacu przeprowadzona została w latach 1960-62, niestety bez odtworzenia zabytkowych wnętrz. Nakrywa go niski dach zwieńczony charakterystyczną tralkową attyką. Frontową fasadę zdobi sześciokolumnowy portyk o pseudojońskich kolumnach. Obecnie obiekt jest zamknięty, czeka na zagospodarowanie. Otoczenie pałacu stanowi ogólnodostępny park założony na przełomie XVII/XVIII wieku w otoczeniu Jeziora Wolsztyńskiego. Trzeba przyznać, że to bardzo urokliwa okolica. Pozostaje mieć nadzieję, że rezydencja także zostanie dobrze zagospodarowana.

Fot- Leonard Durczykiewicz. Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem (1912); Stanisław Lityński. Złota Księga ziemiaństwa polskiego poświęcona kulturze i wytwórczości rolnej. Warszawa 1929, A. Liebert

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version