wycieczki i zwiedzanie Wielkopolski

Wsi spokojna, wsi wesoła… skanseny

Booking.com

(ok. 353 km).
Skanseny…czyli podróż po wielkopolskich muzeach- miejscach, gdzie udało się zatrzymać chociaż trochę klimatu dawnej wsi, która już odeszła.

Podróż zaczynamy w 1. Wolsztynie (0 km), miasta kojarzonego przede wszystkim z parowozami, które koniecznie trzeba zobaczyć, ale głównym celem naszej nostalgicznej wyprawy jest skansen budownictwa ludowego. W tym uroczym skansenie prezentowane jest budownictwo ludowe zachodniej Wielkopolski. Na stosunkowo niewielkim, niespełna 3,5 hektarowym terenie umieszczono kilkanaście obiektów, od XVIII do XX wieku od izb mieszkalnych, poprzez pomieszczenia gospodarcze oraz warsztaty rzemieślnicze aż po przemysł wiejski. Na szczególną uwagę zasługuje rekonstrukcja wnętrz wiejskich chat o różnym stopniu zamożności dawnych mieszkańców. Całość zlokalizowana jest na zachodnim brzegu Jeziora Wolsztyńskiego, niespełna kilometr od centrum miasta, przy ul. Bohaterów Bielnika 26, w sąsiedztwie stadionu.

Skansen w Wolsztynie
Skansen w Wolsztynie

Kolejne kroki stawiamy w 2. Prusimiu (71 km), gdzie znajduje się prywatny skansen Olenderski razem z bazą hotelową. To także prezentacja założenia dworsko- folwarcznego. Nazwa „Olandia” nawiązuje do osadnictwa olęderskiego w Wielkopolsce w XVII-XVIII wieku. Po wojnie majątek został znacjonalizowany, co doprowadziło do jego degradacji. Szczęśliwie w 2004 roku wrócił w posiadanie prywatnych właścicieli. Prace budowlane związane z odbudową folwarku i adaptacją na cele hotelowego kompleksu rozpoczęły się w lipcu 2009 roku, a otwarcie nastąpiło rok później. Miałem przyjemność gościć kilka dni w tym ośrodku i jestem pod ogromnym wrażeniem aranżacji przestrzeni zabytkowej, która została wykonana z należytym pietyzmem, a jednocześnie jest bardzo funkcjonalna, w szczególności dla rodzin z dziećmi. Zorganizowano tutaj niewielką plażę, plac zabaw, mini skansen, niewielkie zoo z końmi, owcami i innymi zwierzętami gospodarczymi, a także centrum SPA, winiarnię i rewelacyjną restaurację.

Olandia

Z Olandii do 3. Szreniawy (77 km) to trochę ponad godzina drogi. Zobaczymy tam Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego. Trochę bliżej mamy do 4. Dziekanowic (61 km) – największego i najpiękniejszego skansenu województwa. Zgromadzono tutaj liczne przykłady architektury ludowej z całej Wielkopolski. Zgromadzono tu chałupy mieszkalne, budynki gospodarcze, wiatraki, drewniany kościół, kaplicę oraz rekonstrukcję szlacheckiego dworu ze Studzieńca pod Rogoźnem. Zwiedzanie muzeum może zająć przynajmniej ok. 2-3 godziny, podczas których przeniesiemy się w czasie i zobaczymy w jakich warunkach żyli mieszkańcy wsi. We wnętrzach chat przygotowano ciekawe ekspozycje z licznymi eksponatami. Tak właśnie mogła wyglądać typowa wielkopolska wieś. Trudno jej odmówić uroku, prawda? 

Skansen w Dziekanowicach
Skansen w Dziekanowicach

Trochę odmienny, bardziej skromny charakter prezentuje skansen w 5. Koninie- Gosławicach (89 km). Za to zobaczymy tam także zamek. Ekspozycja jest częścią Muzeum Okręgowego w Koninie. Na niewielkim obszarze zaprezentowano tutaj tradycyjną architekturę ludową regionu konińskiego. Znajdziemy tu pięć obiektów: chałupę, stodołę, dwa wiatraki „koźlaki” oraz kuźnię.

Skansen w Gosławicach

W 6. Russowie (55 km) przeniesiemy się do klimatu z Nocy i Dni Marii Dąbrowskiej. Przy muzeum jej imienia funkcjonuje także niewielki skansen z budownictwem wsi kaliskiej. Zespół rezydencjonalny składał się pierwotnie z dworu powstałego w XIX wieku oraz parku krajobrazowego. W okresie PRLu rozebrano obiekt a na jego miejscu postawiono murowany, parterowy budynek mieszczący Muzeum Marii Dąbrowskiej, który niestety nie ma wiele wspólnego z poprzednim obiektem. Oprócz samego muzeum możemy zobaczyć niewielki, ale uroczy skansen na terenie parku. Znajduje się tam m. in. spichlerz dworski z Kuźnicy Grabowskiej, chałupa z Takomyśla i Dobrzeca, obora ze Skrzatek i stodoła z Godziesz. 

Skansen w Russowie

To już właściwie wszystkie warte odwiedzenia skanseny w Wielkopolsce, chociaż miejsc związanych z wielkopolską kulturą ludową jest znacznie więcej. Część z nich znajdziesz tutaj- zabytki wielkopolski.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA