Dwór w Żakowicach
dwór,  Powiat ostrowski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Żakowice

Booking.com

Wieś położona w powiecie ostrowskim, w gminie Nowe Skalmierzyce. Pierwsza wzmianka w źródłach pisanych pochodzi z 1403 roku. Pierwotnie gniazdo rodowe Żakowskich. W 1596 roku Żakowice należały do Wolińskich- wówczas musiał już istnieć dwór oraz folwark. Miejscowość ta stała się własnością Oscara von Lekowa w latach 80.XIX wieku. Zakupił on ziemię z rąk Cezarego Bogdańskiego. Część dóbr rycerskich Kotowiecka, Głósek i Żakowic.

Dwór

Niepozorny dworek rządcy z końca XIX wieku. W 1919 roku został przebudowany i stał się domem córki dziedzica z rodziny von Lekow. Jest to skromny, zwrócony fasadą na zachód murowany obiekt. Parterowy, nakryty niskim dachem dwuspadowym dwór nie robi zbyt dużego wrażenia. Jeszcze do niedawna okna zdobiły oryginalne, drewniane okiennice żaluzjowe- dzisiaj już niestety niezachowane. Elewacja posiada skromny detal z pilastrami i płycinami. Obiekt otaczał dawniej skromny sad oraz ogród warzywny. Warto wspomnieć, iż w 1907 roku powierzchnia majątku wynosiła 283 ha, specjalizując się także w hodowli bydła w ilości 113 sztuk.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA