Galeria Wielkopolska * Zdjêcia * Turystyka * Zabytki
 
 

Żelazków

Dwór, oficyna, dom robotników folwarcznych, park

 

Ogólne informacje

Wieś leżąca w powiecie kaliskim, siedziba gminy Żelazków. Liczy około 800 osób. Znajduje się około 15 km. na północ od Kalisza.

 
Wyświetl większą mapę

Dwór

Dwór pochodzi z 2 połowy XVIII wieku, został zbudowany dla Kajetana Radolińskiego. W latach 1796-1798 przebudowano go przez znanego architekta Fryderyka Alberta Lessela (z tego okresu pochodzą mury arkadowe). Dwór, zwrócony na wschód fasadą frontową, jest budynkiem parterowym w wysokim dachem masandrowym. Zbudowano go na planie prostokąta i zaopatrzono w czterokolumnowe ganki umieszczone na osi obu fasad. W latach 1974-1979 przeprowadzono gruntowny remont wraz z likwidacją bogatego wystroju wnętrz, boniowania elewacji facjat i adaptacji pomieszczeń na siedzibę Urzędu Gminy. W narożniku północno-wschodnim znajdowała się niegdyś kaplica dworska ze ścianami wyłożonymi marmoryzowaną, stiukową okładziną, zwieńczoną klasycystycznym gzymsem.
Brama wjazdowa pochodzi z 1871, w latach 70 XX wieku częściowo zrekonstruowana. Wstęp na teren parku wolny.

Żelazków, dwór.

Żelazków, dwór.

Żelazków, dwór.

Żelazków, arkadowe podcienia.

Żelazków, dwór.

 

Oficyna

Oficyna zbudowana w latach 1796- 98 w stylu klasycystyczym. Jest to obiekt dwukodygnacyjny, na planie wydlużonego prostokąta, połączony z dworem biegnącą galerią. Dawniej mieściła kuchnię dworską, spiżarnię i magazynki a na piętrze pomieszczenia mieszkalne.

Żelazków, oficyna.

Żelazków, oficyna.

Dom robotników folwarcznych

Dom robotników folwarcznych pochodzi z lat 1929- 31. Posiada cofnięty ganek i dach naczółkowy.

Żelazków, dom robotników folwarcznych.

Park krajobrazowy

Park krajobrazowy jest usytuowany od zachodniej strony dworu, stanowiący pozostałość regularnego założenia parkowego z XVIII wieku, przekształcony w XIX wieku o powierzchni 1,6 hektara. W głębi parku, pomiędzy alejami, znajduje się niewielki staw.

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Kaliski, www.zelazkow.ug.gov.pl, Fot. Aleksander Liebert

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, Żelazków, dwór, powiat kaliski

 

 

polityka prywatności