Pałac w Antoninie
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  hotel historyczny,  kościół murowany,  kuchnia wielkopolska,  muzeum,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat ostrowski- zabytki i atrakcje,  Transwielkopolska Trasa Rowerowa,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  Wspomnienia Wielkopolski Edwarda hr. Raczyńskiego,  z lotu ptaka

Antonin

Wieś w gminie Przygodzicepowiat ostrowski. Antonin jest znanym w regionie ośrodkiem wypoczynkowym z kąpieliskiem i domkami kempingowymi. Znajduje się tutaj rezerwat przyrody Wydymacz. Antonin położony jest około 15 km na południe od Ostrowa Wielkopolskiego, przy drodze krajowej nr 11 (Poznań-Bytom). Początkowo był znany jako Szperek, a od XIX wieku już jako Antonin, na cześć Antoniego Radziwiłła, namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego.

Wspomnienia Wielkopolski to jest województw poznańskiego, kaliskiego i gnieźnieńskiego przez Edwarda Hr. Raczyńskiego z 1842 roku

Ozdobny zamek łowiecki wzniesiony we wsi Antoninie pod Ostrowem, przez Antoniego X. Radziwiłła i Ludwikę z domu Pruskiego księżnę Radziwiłłową, pomnikiem jest smaku obojga i tkliwe wzbudza wspomnienia w tych, którzy w tym domu u nich gościli.
Zwykłym przecież porządkiem rzeczy ludzkich, wznoszą się tu i groby, obok domu będącego niedawno jeszcze przybytkiem towarzyskich uciech. Tu w tej kaplicy leżą zwłoki Antoniego i Ludwiki Radziwiłłów; tu także spoczywa córka ich Eliza Radziwiłłowna, której zgon gorzko opłakiwali ci wszyscy, którzy ją znali. Przechodniu, który tę okolicę zwiedzasz! Zatrzymaj się na chwilę nad temi grobami, a potem wstąp w gościne zamku antonińskiego progi. Tam jeżeli księżnę Wandę, jeżeli braci jej zastaniesz, niezawodnie mile przyjętym będziesz; dom ten albowiem, którego pierwszy kamień gościnność położyła, gościnnym być nie przestanie, dopóki zostawić będzie w ręku rodziny, której jest dzisiaj własnością.

Pałac

Pałac został zbudowany w latach 1822 – 1824 przez Karla Fryderyka Schinkla dla księcia Antoniego Radziwiłła. Pałac jest konstrukcji drewnianej, oszalowany, na podmurówce. Zbudowano go na planie krzyża greckiego, co jest rzadkością wśród tego typu rezydencji. Całe wnętrze korpusu głównego zajmuje sporych rozmiarów, trójkondygnacyjna sala o ozdobnym stropie wspartym na grubej kolumnie- kominie. Jest to doskonałe miejsce na koncerty muzyki poważnej, które odbywają się tutaj od czasu do czasu. Jedno ze skrzydeł mieści klatkę schodową wiodącą na wewnętrzne balkony, prowadzące do pokoi mieszkalnych w pozostałych trzech skrzydłach. Gościem Antoniego Radziwiłła w Antoninie był m. in. Fryderyk Chopin (dwukrotnie, w 1827 i 1829). Na elewacji pałacu znajduje się tablica upamiętniająca te wizyty, a przy wejściu na teren pałacowy umiejscowiony jest pomnik kompozytora.

W latach 60. XX wieku obiekt został częściowo zdewastowany i zamieniony na magazyn. Na szczęście w latach 1975- 1978 przeprowadzono generalny remont wraz z adaptacją na Dom Pracy Twórczej. Warto wspomnieć, że za renowację otrzymał prestiżową nagrodą Europa Nostra’ 94. Obecnie mieści się w nim hotel oraz restauracja. Polecam nocleg w tym pałacu za pośrednictwem systemu Booking.
Wokół znajduje się rozległy park w stylu angielskim ze stawem i pomnikowymi drzewami. Na środku stawu, na wysepce, znajduje się wykonany z białego marmuru nagrobek córek Antoniego Radziwiłła – Fryderyki Heleny i Luizy. W pobliżu także zabytkowe zabudowania utrzymane w stylu szwajcarsko- tyrolskim.

Rodzinny Park Przygód

Tuż przy restauracji o nazwie Karczma Górecznik, specjalizującej się w daniach typowych dla Doliny Baryczy, czyli smacznych i zdrowych rybach, znajduje się Rodzinny Park Przygód i Edukacji w Antoninie. Podzielony jest on na dwie części- spacerową z mini zoo oraz strefę rozrywki czynną w sezonie letnim. W części parkowej oprócz takich zwierząt jak lemury, mary patagońskie, lamy, alpaki, kozy, osły i inne stworzenia zobaczymy także skromną ekspozycję poświęconą dawnej wsi, chatkę babci Czerwonego Kapturka czy ścieżki edukacyjne ze sporymi modelami owadów oraz grzybów.

W sezonie 2021 bilet wstępu kosztował 10 zł za osobę dorosłą i tyleż samo za dziecko od 2 roku życia (po szczegóły odsyłam na stronę parku). Strefa rozrywki czynna w wybrane dni jest już trochę droższa (30 zł za dziecko plus 10 zł osoba dorosła), lecz dzieci powinny być zadowolone z oferty. Znajdują się tutaj takie atrakcje jak zjazd pontonowy, arena trampolin, mini park linowy, modele dinozaurów, bajkowa kolejka, zjazd tyrolski czy plac zabaw. Z pewnością można tutaj miło spędzić kilka godzin, a także dobrze zjeść. Warto dodać, że całość jest malowniczo usytuowana w sąsiedztwie stawów rybnych oraz lasów. Razem z kompleksem hotelowo- restauracyjnym stanowi bardzo atrakcyjną bazę dla turystów chcących spędzić miło czas na południu wielkopolski. Atutem jest także korzystna lokalizacja w niedalekim sąsiedztwie od drogi ekspresowej.

Nocleg w Karczmie Górecznik

Zabudowania w stylu szwajcarsko- tyrolskim

Park krajobrazowy

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy jest położony na pograniczu Wielkopolski i Śląska, rozciągnięty wzdłuż osi Ostrów Wielkopolski- Milicz- Żmigród. Jest uznawany za największy w Polsce o łącznej powierzchni 87040 ha. Został powołany 3 czerwca 1996 roku. Obejmuje swoim zasięgiem 3 typy siedlisk: stawy rybne, podmokłe łąki i lasy.

Kaplica

Kaplica grobowa Radziwiłłów wzniesiona w 1835 roku według projektu J. H. Haeberlina w stylu neoromańskim. Rozbudowana pod koniec XIX wieku o bocznie wieże i część krypty. Wewnątrz znajdują się łuki z białego marmuru z dekoracją w stylu bizantyjskim wg. tradycji sprowadzone z Włoch. W podziemiach groby Radziwiłłów.

Źródło: Edward Raczyński, Wspomnienia Wielkopolski, to jest Wojewodztw Poznańskiego, Kaliskiego i Gnieźnieńskiego, Poznań 1842; S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski; W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski; Leonard Durczykiewicz. Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem (1912); Fot. archiwalna Leonard Durczykiewicz; Fot. Aleksander Liebert

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version