pałac,  park krajobrazowy,  Powiat gnieźnieński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Arcugowo

Wieś w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Niechanowo.

Pałac

Neogotycki pałac wzorowany na architekturze angielskiej. Jest to budynek dwukondygnacyjny z elementami romantycznymi, kryty dachem płaskim, zwieńczonym krenelażem. W narożniku płn.-wsch. znajduje się wieżyczka, natomiast od strony południowej dobudowana po 1910 roku neogotycka kaplica.

Pierwotny dwór w Arcugowie został wzniesiony ok. 1815 roku dla Michała Rożnowskiego herbu Nowina. Był to budynek parterowy, wybudowany na rzucie prostokąta, najprawdopodobniej z użytkowym poddaszem. Około poł. XIX wieku z inicjatywy syna Dezyderego Rożnowskiego do istniejącego obiektu zostało dobudowane prostopadle od strony pd. piętrowe skrzydło na planie wydłużonego prostokąta. Na początku lat 60. wydano decyzję o jego rozbiórce, od której jednak odstąpiono. Obecnie rezydencja jest zaniedbana i ulega stopniowej dewastacji.

Park krajobrazowy z pocz. XIX w. o pow. 4ha. Widoczne są fragmenty założenia regularnego, z alejami: grabową, olchową i kasztanową. Pałac i park są własnością prywatną.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version