wycieczka
Atrakcje Wielkopolski- co warto zobaczyć?

Atrakcje Wielkopolski- co warto zobaczyć?

Największe atrakcje turystyczne

Wielkopolska to region z dużym potencjałem turystycznym- zobaczymy tutaj bogate w zabytki miasta, stare zamki, klimatyczne pałace i dwory, świątynie z wielowiekową historią oraz czyste jeziora. To także kolebka państwa polskiego z pierwszą stolicą w Gnieźnie. Atrakcje Wielkopolski – co warto zobaczyć? Dzięki nowemu systemowi głosowania każdy odwiedzający niniejszą stronę internetową może wybrać najlepsze i najciekawsze miejsca. Dzięki oddanym głosom powstaje poniższy ranking (niedostępne w wersji AMP na telefony komórkowe):

Dotychczas odwiedziłem prawie trzysta wielkopolskich miast i wsi, postaram się więc wybrać te najciekawsze, które warte są odwiedzenia. Zachęcam do poznawania zabytków województwa według własnych zainteresowań korzystając z bazy danych podzielonej na wiele kategorii. Na tej podstronie nie ma długich opisów- szczegółowe relacje znajdują pod linkami.

Gdzie nocować na wakacjach? Promocje.Booking.com

Miasta

Poznań to pewnie pierwsze skojarzenie- i słusznie! To stolica województwa Wielkopolskiego z tak oczywistymi atrakcjami jak renesansowy ratusz, katedra, zamek cesarski czy nowoczesne muzeum Brama ICHOT. Nie sposób także nie wymienić Kalisza, miasta o najstarszej metryce pisanej w Polsce. Klimat wczesnośredniowiecznej epoki zgłębimy na w grodzie na Zawodziu. Kalisz powinniśmy kojarzyć także z ogromnym trudem odbudowy po zniszczeniach 1914 roku. Pierwszą trójkę zamyka Gniezno ze słynną katedrą oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego. Koniecznie trzeba odwiedzić także Leszno z wyjątkowym ratuszem oraz okoliczną zabudową starego miasta.

Zamki

W Wielkopolsce nie mamy może tak imponujących zamków jak w województwie Śląskim czy Małopolskim, ale na pewno każdy miłośnik takich fortyfikacji znajdzie coś dla siebie. Zamek, który zrobił na mnie największe wrażenie znajduje się w Gołuchowie. Razem z rozległym parkiem oraz kompleksem leśnym stanowi cel licznych wycieczek. Na pewno spędzimy tutaj miło kilka godzin. Równie okazałym zamkiem jest ten w Rydzynie. Po odbudowie po zniszczeniach wojennych przemieniono go na hotel z możliwością zwiedzania. Jeśli bliższe są nam klimaty średniowieczne zajrzyjmy do Szamotuł z oryginalną basztą Halszki lub Koła z ruinami nadwarciańskiej twierdzy. Warto także odwiedzić Kórnik z pięknymi, iście pałacowymi wnętrzami.

Pałace

W Wielkopolsce szczęśliwie zachowało się sporo rezydencji, a wiele z nich stanowi także niemałą atrakcję dla turystów. Koniecznie trzeba zawitać do Rogalina– to wspaniałe muzeum, a rozległy park na pewno wynagrodzą wszelkie trudy dojazdu. Zupełnie inny klimat odczujemy w Antoninie– tutejszy drewniany pałac, miejsce koncertów Chopinowskich, to unikat na skalę Europejską. Ukojenie znajdziemy spacerując po zacisznych leśnych śnieżkach. Kameralny pałac w Śmiłowie powinien być celem nie tylko szkolnych wycieczek z racji pobytu w jego wnętrzach Adama Mickiewicza czy Henryka Sienkiewicza, ale także turysty indywidualnego. Koniecznie trzeba także zobaczyć pałac w Dobrzycy we wnętrzach którego zlokalizowano muzeum wnętrz pałacowych.

Dwory

Mniej okazałe niż pałace, ale swoim klimatem i tak przyciągają licznych miłośników zabytków. Dwory dawniej znajdowały się w prawie każdej wiosce, dzisiaj nieliczne są w na tyle dobrych stanie technicznym, aby polecić je jako cel wycieczki. W bardzo dobrej kondycji jest na pewno dwór w Koszutach, gdzie umiejscowiono muzeum wnętrz. Tuliszkowski dwór zamieniono z powodzeniem na centrum kultury. W Witaszycach prywatny inwestor ulokował niewielkie muzeum wojen napoleńskich i…gwiezdnych wojen!

Hotele i restauracje historyczne

Jak jeść i spać to tylko po królewsku 🙂 Prywatni inwestorzy, często ratując pałace i dwory przed niechybnym zniszczeniem, stworzyli z zabytkowych rezydencji niemałą atrakcję turystyczną. Jeden z najlepszych hoteli i restauracji znajduje się w Chobienicach. Wspaniałe obejście, najpiękniejszy w Wielkopolsce basen i stadnina koni to tylko kilka z zalet tego miejsca. Dworski klimat i wyśmienite dania zasmakujemy w Chotowie. W pobliskiej Tłokini Kościelnej również jest wystawnie, a przy tym przystępnie cenowo. W Prusimiu właściciele stworzyli spory kompleks z hotelem, restauracją, skansenem… a do tego to piękne jezioro! To prawdziwe atrakcje Wielkopolski!

Kościoły drewniane

Drewniane dziedzictwo jest coraz częściej doceniane nie tylko przez miłośników sztuki, ale także zwykłych turystów chcących zwiedzić coś poza utartymi szlakami. Jeden z najpiękniejszych drewnianych kościołów znajduje się w Bralinie. Lokalizacja sporego obiektu wśród pól uprawnych robi niemałe wrażenie. Unikalna jest także forma świątyni w Wyszynie, która przypomina wielki… dzwon. W Tarnowie Pałuckim zaś znajduje się jeden z starszych kościołów z metryką sięgającą średniowiecza. Warto także odwiedzić uroczy oraz przystępny kościół w Borysławicach Kościelnych.

Kościoły murowane

Tych w Wielkopolsce nie brakuje. Poza oczywistymi katedrami w Poznaniu, Gnieźnie czy Kaliszu mamy mnóstwo obiektów może i mniej rozpoznawalnych, ale równie cennych. W niewielkim Radlinie skrywa się renesansowa perła z kaplicą Opalińskich. Dla przeciwwagi warto pojechać do Lichenia Starego– chociażby dla wyrobienia własnego zdania o nowoczesnej architekturze sakralnej 🙂 Jeśli taki rozmach nam nie odpowiada to możemy zobaczyć romańską świątynię w Kotłowie. Rozmach i splendor klasztorów poznamy w Lądzie nad Wartą, Pyzdrach czy Lubiniu. Pamiętajmy, że to też są wspaniałe atrakcje Wielkopolski

Skanseny

Muzea plenerowe to moje ulubione atrakcje Wielkopolski. Największym i najlepszym skansenem z pewnością jest ten w Dziekanowicach. Obok znajdziemy także muzeum początków państwa polskiego w Lednogórze. Uroku dawnych wsi posmakujemy także w Wolsztynie oraz w Koninie- Gosławicach.

Inne atrakcje

Tych nie brakuje. Warto zobaczyć unikalny dworzec graniczny w Nowych Skalmierzycach, udać się do muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, zwiedzić jeden z najstarszych budynków fabrycznych w Opatówku czy spędzić miło czas z rodziną w Deli Parku w Trzebawiu lub w Mikroskali w Koninie.

Zajrzyj także na www.regionwielkopolska.pl!

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozmiar tekstu
Kontrast