Kościół w Bądeczu
kościół murowany,  Powiat pilski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Bądecz

Booking.com

Wieś położona w powiecie pilskim w gminie Wysoka. Najstarsze wzmianki o wsi pojawiają się w 1432 roku. Od XVIII wieku Bądecz należał do Bleszczyńskich, następnie Gorzewskich, Gotrendorf-Grabowskich i Colinn. Około 1865 roku miejscowy majątek liczył ponad 1000 ha powierzchni, znajdowała się tutaj gorzelnia, młyn i cegielnia. Po rodzinie Colinn Bądecz stał się domeną królewską rodziny Hohenzollern. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wieś przeszła w ręce skarbu państwa.

Kościół

Neogotycki kościół wzniesiony w 1876 roku dla protestantów z fundacji Carla Collina. Jest to obiekt orientowany wzniesiony z czerwonej cegły. Konstrukcje wieńczy charakterystyczna wieża ze strzelistą iglicą. Pierwotnie była to kaplica prywatna wzniesiona na terenie parku dworskiego. W latach 20. XX wieku świątynia przeszła w ręce katolików, gdyż społeczność niemiecka w większości wyemigrowała. 25 lipca 1928 w Bądeczu utworzono rzymskokatolicką parafię św. Józefa. Wyposażenie wnętrza powojenne, lecz przy wejściu do kościoła znajduje się średniowieczna granitowa kropielnica z wyrytym krzyżem.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA