Kościół w Bardzie
dwór,  kościół murowany,  park krajobrazowy,  Powiat wrzesiński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Bardo

Booking.com

Wieś położona w powiecie wrzesińskim w gminie Września. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1311 roku, poznajemy wówczas dziedzica Niemira ze Szczytnik, który to odstąpił część wsi Cystersom z Lądu. Informacje źródłowe o istniejącym tutaj dworze pochodzą z 1629 roku. W połowie XVII wieku dobra należały do Młodziejowskich, a następnie Ossowskich i Zbijewskich. W kolejnym stuleciu władali tutaj Suchorzewscy herbu Zaremba. To za sprawą tej rodziny, a konkretnie rotmistrzowi Wincentemu Suchorzewskiemu, wzniesiono pod koniec XVIII wieku nowy dwór. Kolejnymi właścicielami Barda byli Jackowscy herbu Gozdawa, którzy w 1888 roku sprzedali majątek Hutten-Czapskim, którzy pozostawali tutaj do 1939 roku.

Dwór

Obecnie znajdujący się tutaj klasycystyczny dwór zbudowano w pierwszej połowie XIX wieku, a następnie rozbudowywano go na przełomie XIX oraz XX wieku. Korpus główny jest parterowy z mieszkalnym poddaszem, przylega do niego parterowa przybudówka zwieńczona krenelażem. Elewacja korpusu głównego jest siedmioosiowa, ze znacznym ryzalitem w osi środkowej. Zdobią go cztery przyścienne kolumny w wielkim porządku, podtrzymujące trójkątny fronton z herbem Leliwa rodu Hutten- Czapskich. Wokół niewielki park krajobrazowy. Obiekt jest obecnie opuszczony, lecz będący pod opieką nowych właścicieli. Pozostaje liczyć, że z czasem uda się go wyremontować.

Kościół

Pierwsza świątynia istniejąca w tym miejscu została ufundowana przez rodzinę Bardzkich zapewne już w XIII wieku. W okresie reformacji Krzysztof Bardzki około 1570 roku przekazał świątynię protestantom, lecz na początku XVII wieku rodzina powróciła na łono kościoła katolickiego i oddali obiekt katolikom. Wspominana drewniana świątynia istniała do XVIII wieku. Nowy obiekt wzniesiony z fundacji Ignacego Suchorzewskiego powstał najprawdopodobniej w 1783 roku. Jest to trzynawowy obiekt z krótkim prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Wnętrze podzielone jest na nawy kolumnami, wspierającymi pozorne sklepienie kolebkowe. Wyposażenie pochodzi przeważnie z XVIII wieku. Warto wspomnieć, że 9 maja 1848 roku w świątyni podpisano akt kapitulacji, kończący walki powstańcze Wiosny Ludów w Wielkopolsce.

Na cmentarzu zachowały się nagrobki Franciszka Hutten-Czapskiego i jego żony Anny oraz zmarłej w 1875 roku Katarzyny Manickiej. Przy kościele znajduje się figura Najświętszego Serca Pana Jezusa, ufundowana w 1930 roku przez Franciszka Eustachego Hutten-Czapskiego, która została zniszczona przez oficera niemieckiego w 1944 roku. Pełną rekonstrukcję figury przeprowadzono w lipcu 2013 roku.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA