Białków Kościelny
kościół drewniany,  Powiat kolski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Białków Kościelny

Wieś położona w powiecie kolskim, w gminie Kościelec. Przez Białków Kościelny przepływa rzeczka o wdzięcznej nazwie… Kiełbaska. Po raz pierwszy wieś wzmiankowana została w 1268 roku. Pierwsza świątynia istniała tutaj już od połowy XIV wieku. W 1754 roku staraniem ks. Michał Włostowskiego, kanonika sieradzkiego i dziekana słupeckiego, wzniesiono nowy kościół, który uległ zniszczeniu w wyniku pożaru 7 maja 1776 roku. Kolejną świątynię postawił ks. Andrzej Chlebowski.

Drewniany kościół

Drewniana świątynia pw. św. Stanisława Biskupa pochodzi z 1809 roku, chociaż w źródłach pojawiają się także wcześniejsze datacje. Dach typu dwukalenicowego, kryty blachą z kwadratową wieżyczką na sygnaturkę. Wewnątrz płaskie stropy z polichromią z postaciami świętych, uzupełniona ściennymi malunkami z elementami geometrycznymi i roślinnymi. Wyposażenie przeważnie z XIX wieku wykonane w stylu neogotyckim.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version