Skansen Bicz
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  kuchnia wielkopolska,  muzeum,  Powiat koniński- zabytki i atrakcje,  skansen,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  wielkopolskie wiatraki,  Wieś

Bicz

Wieś położona w powiecie konińskim w gminie Stare Miasto. Znajduje się tutaj Skansen Bicz Family Spa.

Skansen

Któż usłyszałby o niewielkiej wsi Bicz, leżącej około 15 kilometrów na południe od Konina, gdyby nie znajdujący się tutaj ośrodek o nazwie Skansen Bicz Family Spa. Trzeba przyznać, że jest to miejsce pod wieloma względami niezwykłe. Sporym nakładem sił oraz środków finansowych prywatni właściciele stworzyli w zaledwie kilka lat coś na wzór skansenu połączonego z miejscem imprez plenerowych. Atrakcja ta ciągle się zmienia i rozrasta. Warto mieć na uwadze, że to na pewno zupełnie inny skansen niż te prowadzone przez różnego rodzaju instytucje. Nie znajdziemy tutaj wiernie zrekonstruowanego siedliska sprzed kilku stuleci, lecz zapewne nie taki był cel tej inwestycji. Czy mimo wszystko można połączyć żywą lekcję historii z… hucznymi weselami? Eksperyment jak widać nietypowy, lecz trzeba przyznać, że mimo wszystko całkiem udany.

Skansen Bicz

Co tutaj zobaczymy? Najcenniejszymi eksponatami są zapewne dwa koźlaki z 1766 roku oraz z 1867 roku przeniesione kolejno z Piętna oraz Smaszewa. Obok nich stoją chałupy pod strzechą ze sprawnymi piecami do pieczenia chleba typu „Baba” oraz ciekawie skompletowanym wyposażeniem z XIX i XX wieku. Są także nowe obiekty jak tzw. Zielony Domek, czyli budowla wykonana w konstrukcji szkieletowej, która została wypełniona torfem i na zewnątrz pokryta trawą. Jest także mała winiarnia z kolekcją starych butelek od win i piwa oraz ceramicznych i szklanych kufli. Zobaczymy również… domek na drzewie zaadaptowany na pokój noclegowy. Chciałbyś tutaj przenocować? Sprawdź ofertę tego miejsca.

Skansen Bicz- domek na drzewie

Właściciele zgromadzili także liczne, oryginalne narzędzia oraz maszyny służące dawniej na wsi. Pod wiatą i koło niej stoją ciągniki produkcji polskiej, niemieckiej i francuskiej, snopowiązałka, młocarnia, kombajn zbożowy Vistula, sprzęt pożarniczy, a nawet… kolejka wąskotorowa przeniesiona z Wierzbinka. Do tej długiej listy należy dopisać kolejną atrakcję, czyli mini zoo ze zwierzętami gospodarskimi, a także… bizonami. Tu historia z nowoczesnością przeplata się co krok. Mimo pozornego wymieszania wszystkiego ze wszystkim odwiedzający otrzymuje nie tylko przystępnie przyswojoną wiedzę ale także, a może przede wszystkim, miło spędza czas.

Skansen Bicz- godziny otwarcia

Skansen otwarty jest także dla turystów indywidualnych, lecz ciekawsza oferta jest przygotowana dla grup zorganizowanych, które to mogą skorzystać ze specjalnych lekcji lub gastronomii. Miejsce to jest czynne także w weekendy, lecz z uwagi na liczne imprezy okolicznościowe godziny otwarcia mogą ulec zasadniczej zmianie.

Chciałbyś tutaj przenocować? Sprawdź ofertę tego miejsca.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version