Kościół oraz klasztor w Biechowie
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  park krajobrazowy,  Powiat wrzesiński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Biechowo

Wieś położona w powiecie wrzesińskim w gminie Miłosław. Pierwsze informacje źródłowe o Biechowie, stanowiące wówczas własność królewską, pochodzą z 1232 roku. W tym okresie wzmiankowany jest także obronny gród stanowiący siedzibę kasztelani, znajdujący się na szlaku handlowym z Poznania do Łęczycy. W XIV wieku wieś staje się własnością rycerską, przechodząc z rąk do rąk- wśród właścicieli wymiania się m.in. Doliwów, Pampowskich, Smarzewskich czy Kowalewskich.

Kościół oraz klasztor

Pierwsza świątynia znajdująca się w tym miejscu mogła istnieć już w XI wieku. W XV wieku była pod wezwaniem św. Piotra. Po 1564 roku ówcześni dziedzice, Pampowscy, przekazali budynek innowiercom. W 1612 roku kościół zwrócono katolikom, lecz ze względu na zły stan techniczny kościół został wkrótce rozebrany. Kolejna świątynia, również drewniana została konsekrowana w 1677 roku. Początki kultu Matki Bożej w tym miejscu datuje się przynajmniej na XVII wiek.

Kościół oraz klasztor w Biechowie

Początki istnienia klasztoru związane są z postacią Świętosława Smarzewskiego, który w 1718 roku sprowadził tutaj filipinów ze Świętej Góry pod Gostyniem. Początkowo istniały tutaj tylko drewniane zabudowania, lecz już w 1725 roku rozpoczęto budowę murowanego obiektu, przerwaną niszczycielską burzą. Zachowany do dziś zespół budynków wzniesiony został w latach 1734-1750 z fundacji kolejnego właściciela Biechowa, czyli Franciszka Kowalewskiego. Przypuszcza się, iż wpływ na ukształtowanie przestrzenne bryły obiektu mógł mieć znany śląski architekt działający w Wielkopolsce w latach 1742-1755 Karol Marcin Frantz. Późnobarokowy kościół pw. Narodzenia NMP jest budowlą halową, trójnawową, trójprzęsłową z prezbiterium zamkniętym niższą półkolistą apsydą. Do dzisiaj zachowało się jednolite rokokowe wyposażenie wnętrza. Zabudowania zostały uszkodzone w wyniku pożarów w latach 1767 i 1770, lecz szkody udało się szybko usunąć, przebudowując jednocześnie fasadę kościoła, którą ujęto dwiema wieżami.

Kościół oraz klasztor w Biechowie

W 1809 roku nastąpiła kasata kongregacji filipinów, a kościół i pozostałe zabudowania objęli księża diecezjalni. Dopiero w 1969 roku do Biechowa sprowadzeni zostali paulini z Jasnej Góry, którzy do 1995 roku gruntownie wyremontowali świątynię oraz rozbudowali klasztor. Dawny ogród klasztorny, obejmujący część ozdobną i warzywnik, pierwotnie posiadał regularny układ, z którego zachował się m. in. szpaler grabowy. Obecnie w ogrodzie przekształconym w Park Pielgrzyma znajduje się m. in. ołtarz polowy i stacje różańcowe.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version