Pałac w Biedrusku
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  hotel historyczny,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Biedrusko

Wieś położona w powiecie poznańskim, w gminie Suchy Las. Początki osady związane są z klasztorem Cysterek z pobliskich Owińsk z którymi była związana aż do konfiskaty dóbr w 1798 roku. Dobra trafiły wówczas za pół darmo w ręce Niemca Zygmunta Ottona von Treskow. Z rąk tej rodziny wieś kupiła w 1904 roku armia niemiecka z zamiarem przekształcenia na wojskowy poligon. W istniejącym pałacu umieszczono siedzibę komendanta. Całość odwiedził sześć lat później cesarz Wilhelm II jadący do Poznania. Po pierwszej wojnie światowej poligon z pałacem służyły wojsku polskiemu. Także gościły tutaj ważne osobistości- w tym marszałek Francji Ferdynand Foch i król Rumunii Karol II. Po kolejnych zmianach ustrojowych w wyniku II wojny światowej całość nadal pełniła funkcje militarne, zmieniło się tylko wojsko… W rezydencji urządzono nawet kasyno wojskowe. Oj musiało się tutaj dziać…

Pałac

Rezydencja powstała w 1877-1880 roku dla Albrechta Ottona von Treskow według projektu Ludwika Huhna. W efekcie powstał imponujący neorenesansowy pałac. Wrażenie to potęguje usytuowanie na skarpie. Wzniesiona na planie prostokąta rezydencja posiada charakterystyczną, wysoką wieżę. Wejście główne umieszczone jest nietypowo w fasadzie bocznej i zaakcentowane zostało kolumnowym gankiem na którym opiera się balkon. Wewnątrz o dziwo zachowało się całkiem sporo- stolarka, posadzki, piece czy gdzieniegdzie polichromia. Obecnie mieści się tutaj restauracja z hotelem.

Po latach nieużytkowania obiektu taka funkcja niebywale cieszy- pałac jest bowiem dobrze utrzymany i przede wszystkim dostępny. Odsyłam do strony internetowej pt. Zamek Biedrusko. Dlaczego pałac nazywany jest zamkiem? To zagadka na którą nie potrafię odpowiedzieć… Wokół zgromadzono trochę sprzętu wojskowego, a przy wejściu utworzono wystawę nt. Powstania Wielkopolskiego.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA