pałac,  park krajobrazowy,  Powiat wolsztyński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Bielęcin

Wieś położona w powiecie wolsztyńskim w gminie Siedlec. Pierwsze informacje o wsi, której nazwa pierwotna brzmiała Bilanczino lub Bylęcino, pojawia się w 1409 roku. Wówczas była własnością Jadwigi Głowaczowej, wdowy po rycerzu króla Władysława Jagiełły Janie Głowaczu ze Zbąszynia. W XIX wieku wieś była własnością porucznika Landwhery Benno Schwartza a następnie od lat 80. tegoż stulecia rodziny von Wentzel.

Pałac

Eklektyczna rezydencja z elementami neogotyckimi i klasycznymi wzniesiona około 1870 roku prawdopodobnie jeszcze dla rodziny Schwartz lub von Wentzel w miejscu starszej konstrukcji. Jest to budowla dwukondygnacyjna zbudowana na planie prostokąta. W narożach budynku wznoszą się ośmioboczne wieżyczki oraz trójboczna wieża w elewacji frontowej, przechodząca w górnej części w ośmioboczną. Uwagę zwracają bogate detale architektoniczne oraz zdobienia okien i drzwi. Ogród zimowy i secesyjną przybudówkę wejściową wybudowano na początku XX wieku.

Pałac w Bielęcinie

Po 1946 roku majątek został rozparcelowany, a w pałacu powstał ośrodek kolonijny poznańskiego przedsiębiorstwa „Wiepofama”. Od lat 60. XX wieku w rezydencji mieściły się mieszkania oraz przedszkole. Obecnie pałac jest siedzibą Zespołu Szkół w Belęcinie. Zabytek położony jest na skraju rozległego parku krajobrazowego o powierzchni około 15 ha, założonym w 1846 roku.

Pałac w Bielęcinie

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version