kościół murowany
Bierzwienna Długa

Bierzwienna Długa

Oceń atrakcyjność miejsca klikając na gwiazdkę
[Suma: 1 Średnia: 2]

Wieś położona w powiecie kolskim, w gminie Kłodawa. Miejscowość musiała istnieć już w 1342 roku, gdyż wtedy pojawia się informacja o tutejszej parafii. W 1827 roku liczyła 28 domów z 258 mieszkańcami. W 1. poł. XIX w. właścicielką wsi była Brygida z Byszewskich Słucka, następnie jej syn Izydor. Ostatnimi właścicielami byli Halina i Rajmund Dąmbscy herbu Godziemba. W 1936 roku dziedziczka oddała znajdujący się tutaj dworek siostrom zakonnym, które utworzyły w budynku sierociniec. Po wybuchu 2. wojny światowej Niemcy zamknęli sierociniec, a Halinę Dąmbską zakwaterowali w domku mieszkalnym zarządcy.

W 1888 roku urodził się tutaj ks. Henryk Kaczorowski, jako najstarszy syn Andrzeja i Julii z Wapińskich, późniejszy rektor Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku i błogosławiony Kościoła katolickiego.

Kościół

Świątynia pw. św. Dominika została wzniesiona w tym samym miejscu, co poprzednie drewniane obiekty o średniowiecznej metryce. Pod koniec 1900 roku, staraniem ks. Walentego Kalickiego, rozpoczęto zwózkę materiałów na teren budowy. Mury powstały do 1902 roku, kiedy to dostarczono ostatnią partię cegły. Świątynia została ostatecznie konsekrowana w 1904 roku przez biskupa sufragana warszawskiego Kazimierza Ruszkiewicza. Dzięki hojności Dąmbskich, ówczesnych właścicieli Bierzwiennej, kościół został wyposażony w ołtarz główny oraz w kaplicę św. Teresy. Świątynię wzniesiono w stylu neoromańskim na planie prostokąta.  Fasadę stanowi bogata w ceglany detal ściana, której zwieńczeniem jest fronton z żelaznym krzyżem na szczycie. 

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozmiar tekstu
Kontrast