dwór,  Powiat ostrowski- zabytki i atrakcje,  Wieś

Bilczew

Booking.com

Niewielka wieś w gminie Sieroszewice, powiat ostrowski. Liczy około 60 mieszkańców.

Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pojawiła się w 1368 roku. Należała m. in. rodziny Bielczewskich , a w 1699 roku do Zofii Niemojowskiej. Ostatnim właścicielem był Józef Andraszak. Powiernikiem majątku w czasie II wojny światowej został Teodor Lackschewitz, ojciec Klasa Lackschewitza- emerytowanego kapitana marynarki wojennej RFN, zasłużonego genealoga bałtyckiego i archiwisty Związku Rycerstwa Kurlandzkiego.

Dwór

Został wzniesiony w 1935 roku dla Józefa Andraszaka. Jest to parterowy, murowany obiekt z wysokim dachem mansardowym. Pobudowany na rzucie prostokąta. W elewacji południowej znajduje się wgłębny ganek otwarty trzema otworami arkadowymi. Dwór utrzymany w bardzo dobrym stanie. Służy jako leśniczówka- obiekt niedostępny.

Dwór w Bilczewie
Dwór w Bilczewie

Źródło:S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski, Fot. Aleksander Liebert

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA