Zespół dworski w Biskupicach
dwór,  park krajobrazowy,  Powiat koniński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Biskupice koło Konina

Biskupice to wieś leżąca w powiecie konińskim w gminie Grodziec. Pierwsze informacje pisane o miejscowości pochodzą z XIII wieku- Biskupice były wówczas wzmiankowane jako dobra biskupów poznańskich. We władaniu kościoła wieś była do ok. XVI wieku, później gospodarzyły tutaj różne rody, w tym od ok. XVII wieku Taczanowscy. Zgodnie ze spisem przeprowadzonym w 1827 roku było tu 20 domów zamieszkałych przez 280 osób. Pod koniec XIX wieku wieś liczyła już 400 mieszkańców. Ostatnimi przedwojennymi gospodarzami byli Janina Maria oraz Stanisław Morawski.

Dwór

Późnoklasycystyczny zespół dworski, który ostateczny kształt uzyskał w połowie XIX wieku w wyniku przebudowy wcześniejszej rezydencji dla rodziny Taczanowskich. Zabytek składa się dwóch części- starszej oraz nowszej. Całość nakryta jest wielopołaciowym dachem o różnym stopniu nachylenia. Obecnie we wnętrzu znajduje się szkoła podstawowa im. Edmunda Taczanowskiego. Wokół park krajobrazowy o powierzchni ok. 6 ha. z licznym starodrzewem.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA