kościół drewniany,  Powiat kaliski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Blizanów

Wieś licząca około 450 mieszkańców, siedziba gminy Blizanów, powiat kaliski. Znajduje się ok. 20 km na północ od Kalisza.

Kościół

Drewniane kościoły na stałe wpisały się w krajobraz wielkopolskiej wsi. Otoczone kępą drzew, z często wystającą poza ich korony wieżyczką, były dobrze widocznie już z daleka. Kościół w Blizanowie dodatkowo znajduje się na wzgórzu, współtworząc niezwykle malowniczą krainę, gdzie dzieło człowieka spotyka się z dającą plony naturą. I tak niezmiennie od XVI wieku trwa na swoim miejscu nie zważając na upływający czas.

Świątynia p.w. Narodzenia NMP powstała już w 1532 roku, co stanowi niezwykłą rzadkość wśród głównie XVIII i XIX-wiecznych drewnianych domów bożych. Należy ona do najstarszych kościołów Wielkopolski wzniesionych z tego materiału (patrz. Tarnowo Pałuckie, Ołobok i Koźmin Wielkopolski). Reprezentuje późnogotycki styl architektoniczny o cechach śląskich, świadczący o powiązaniach historyczno-kulturowych obu regionów. Zapewne nie był to pierwszy obiekt w tym miejscu, o czym mogą świadczyć zachowane dokumenty historyczne, także losy parafii mogą sięgać jeszcze wcześniejszych dziejów. Kościół blizanowski poprzez ponad swoją niemal 480-letnią historię przechodził liczne rozbudowy, jednak z pierwotnego założenia zachowało się całkiem sporo, a jest to: układ planistyczny, dwuspadowy dach, okna czy obramienia portali drzwiowych. W latach 1610-1611 do świątyni dobudowano kaplicę św. Tekli, natomiast kwadratową wieżę dostawiono w połowie XVIII wieku. Św. Tekla była męczennicą żyjąca w I wieku, pochodzącą z Azji Mniejszej, orędowniczką w czasie pożarów i zarazy. Budowla wiele zawdzięcza Maksymilianowi Molskiemu, który w 1760 roku pomógł przeprowadzić gruntowną restaurację kościoła. Kim była ta osoba tytułowana jako kasztelan rogoziński? Tytuł ten dawał mu prawo zasiadania w Senacie I Rzeczypospolitej, to także ówczesny właściciel Blizanowa z nadania królewskiego. Był przyjacielem kaliskiego Kolegium Jezuitów pomagając im finansowo.Blizanów, drewniany kościółBlizanów, drewniany kościół

W czasie pobieżnego zwiedzenia wnętrza nie zawsze jest czas, żeby wyszukać wszystkie interesujące elementy wystroju. Co zatem jest tu najciekawsze? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na mieszczący się w prezbiterium ołtarz główny utrzymany w stylu rokokowym. Zdobią go złocone rzeźby świętych: Stanisława, Wojciecha, Piotra i Pawła oraz siedzące nad ich głowami figurki aniołów, które zdają się śpiewać swoje pochwalne pieśni o Bogu. Centralną pozycję zajmuje słynący łaskami obraz Matki Boskiej Blizanowskiej, jeden z ważniejszych zabytków świątyni. Jest interesujący nie tylko ze względu na swój wiek, ale także na otaczający go kult. Już w 1655 roku określany był jako cudowny, wówczas zanotowano przy nim około 100 wotów. Współcześnie zachowanych symboli składanych w intencji błagalnej lub dziękczynnej jest niestety znacznie mniej, uległy one rozproszeniu. Omawiane płótno to XVII-wieczna kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, przesłonięte srebrnymi barokowymi sukienkami. Mamy w świątyni jeszcze inne wizerunki Madonny, jeden z nich pochodzący z 1584 roku wisi po lewej stronie prezbiterium nad amboną. Matka Boża ukazana jest na nim w półpostaci z głową okrytą niebieskim płaszczem, trzymająca na lewym ramieniu Dzieciątko Jezus w białej koszulce z księgą w lewej ręce. Malujący go artysta korzystał z najlepszych wzorów, nawiązując do znajdującej się w rzymskim kościele ikony określanej jako Zbawienie Ludu Rzymskiego bądź Matka Boska Śnieżna. Podążając wzrokiem odrobinę na prawo zobaczymy kolejny obraz, tym razem z XVII wieku, przedstawiający koronację Najświętszej Marii Panny.

Źródło: Tekst o drewnianym kościele pierwotnie opublikowany w Opiekunie, dwutygodniku Diecezji Kaliskiej;
Fot. Aleksander Liebert.

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version