dwór
Boczków

Boczków

Oceń atrakcyjność miejsca
[Suma: 0 Średnia: 0]

Jest to wieś znajdująca się w gminie Nowe Skalmierzyce, powiat ostrowski. Liczy około 400 mieszkańców. Leży na szlaku turystycznym Szczypiorno-Nowe Skalmierzyce. Położona jest na Wysoczyźnie Kaliskiej, na wysokości około 135 m n.p.m., przy wschodniej granicy powiatu. Usytuowana ok. 18 km na północny-wschód od Ostrowa, przy zachodniej granicy Kalisza.

icon-car.pngFullscreen-Logo
Boczków

ładowanie mapy - proszę czekać...

Boczków 51.731500, 17.991300 Boczków

Miejsce to jest znane już od 1403 roku. 27 grudnia 1918 roku został tu zastrzelony przez żołnierzy niemieckich pełniący służbę patrolową Jan Mertka z Batalionu Pogranicznego (utworzonego w Szczypiornie m.in. w oparciu o żołnierzy I Pułku Piechoty Polskiej, uczestników wydarzeń Republiki Ostrowskiej). Była to pierwsza ofiara powstania wielkopolskiego. W odpowiedzi Polacy zajęli Boczków, który w ten sposób stał się pierwszą wyzwoloną miejscowością Wielkopolski. Pomnik przy drodze do Kalisza upamiętnia to wydarzenie.

Dwór

W Boczkowie znajduje się dwór z połowy XIX wieku, zbudowany na planie litery T. Charakterystycznym elementem jest czterokolumnowy frontowy portyk. Stan samego obiektu można określić jako postępująca ruina, z roku na rok coraz gorszy. Pod dwór można dostać się bez większych problemów, gorzej będzie w czasie lata z uwagi na zaniedbany park.
Park, w którym znajduje się dwór, został założony na początku XX wieku, na miejscu ogrodu użytkowego. Zajmuje powierzchnie 1,7 ha. Od zachodu ograniczony jest drogą biegnącą przez wieś, a od wschodu aleją dojazdową na dawne podwórze folwarczne. Wśród drzewostanu znajduje się dąb szypułkowy.

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error

Podoba Ci się strona? Powiedz o niej znajomym