Dwór w Boczkowie
dwór,  park krajobrazowy,  Powiat ostrowski- zabytki i atrakcje,  Wieś,  z lotu ptaka

Boczków

Jest to wieś znajdująca się w gminie Nowe Skalmierzyce, powiat ostrowski. Liczy około 400 mieszkańców. Położona na Wysoczyźnie Kaliskiej, na wysokości około 135 m n.p.m., przy wschodniej granicy powiatu. Usytuowana ok. 18 km na północny-wschód od Ostrowa, przy zachodniej granicy Kalisza. Miejsce to jest znane już od 1403 roku. 27 grudnia 1918 roku został tu zastrzelony przez żołnierzy niemieckich pełniący służbę patrolową Jan Mertka z Batalionu Pogranicznego (utworzonego w Szczypiornie m.in. w oparciu o żołnierzy I Pułku Piechoty Polskiej, uczestników wydarzeń Republiki Ostrowskiej). Była to pierwsza ofiara powstania wielkopolskiego. W odpowiedzi Polacy zajęli Boczków, który w ten sposób stał się pierwszą wyzwoloną miejscowością Wielkopolski. Pomnik przy drodze do Kalisza upamiętnia to wydarzenie.

Dwór

W Boczkowie znajduje się dwór z połowy XIX wieku, zbudowany na planie litery T. Charakterystycznym elementem jest czterokolumnowy frontowy portyk. Stan samego obiektu można określić jako postępująca ruina, z roku na rok coraz gorszy. W 1901 roku właścicielem posiadłości był Emil Materne z Wolenic, a następnie od 1904 roku bardzo dobrze wspominany przez miejscową społeczność Eugeniusz Materne, który gospodarzył aż do 1945 roku.


Park, w którym znajduje się dwór, został założony na początku XX wieku, na miejscu ogrodu użytkowego. Zajmuje powierzchnie 1,7 ha. Od zachodu ograniczony jest drogą biegnącą przez wieś, a od wschodu aleją dojazdową na dawne podwórze folwarczne. Wśród drzewostanu znajduje się dąb szypułkowy. Część terenu wraz z dworem jest własnością prywatną, a pozostały, uporządkowany fragment parku należy do Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version