Dwór w Boczkowie
dwór,  park krajobrazowy,  Powiat ostrowski- zabytki i atrakcje,  Wieś,  z lotu ptaka

Boczków

Jest to wieś znajdująca się w gminie Nowe Skalmierzyce, powiat ostrowski. Liczy około 400 mieszkańców. Położona na Wysoczyźnie Kaliskiej, na wysokości około 135 m n.p.m., przy wschodniej granicy powiatu. Usytuowana ok. 18 km na północny-wschód od Ostrowa, przy zachodniej granicy Kalisza. Miejsce to jest znane już od 1403 roku. 27 grudnia 1918 roku został tu zastrzelony przez żołnierzy niemieckich pełniący służbę patrolową Jan Mertka z Batalionu Pogranicznego (utworzonego w Szczypiornie m.in. w oparciu o żołnierzy I Pułku Piechoty Polskiej, uczestników wydarzeń Republiki Ostrowskiej). Była to pierwsza ofiara powstania wielkopolskiego. W odpowiedzi Polacy zajęli Boczków, który w ten sposób stał się pierwszą wyzwoloną miejscowością Wielkopolski. Pomnik przy drodze do Kalisza upamiętnia to wydarzenie.

Dwór

W Boczkowie znajduje się dwór z połowy XIX wieku, zbudowany na planie litery T. Charakterystycznym elementem jest czterokolumnowy frontowy portyk. Stan samego obiektu można określić jako postępująca ruina, z roku na rok coraz gorszy. W 1901 roku właścicielem posiadłości był Emil Materne z Wolenic, a następnie od 1904 roku bardzo dobrze wspominany przez miejscową społeczność Eugeniusz Materne, który gospodarzył aż do 1945 roku.


Park, w którym znajduje się dwór, został założony na początku XX wieku, na miejscu ogrodu użytkowego. Zajmuje powierzchnie 1,7 ha. Od zachodu ograniczony jest drogą biegnącą przez wieś, a od wschodu aleją dojazdową na dawne podwórze folwarczne. Wśród drzewostanu znajduje się dąb szypułkowy. Część terenu wraz z dworem jest własnością prywatną, a pozostały, uporządkowany fragment parku należy do Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version