kościół murowany,  Miasto,  Powiat rawicki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Zabytek techniki,  zabytkowy ratusz

Bojanowo

Booking.com

Miasto położone w powiecie rawickim, siedziba gminy Bojanowo. Pierwsza wzmianka o istniejącej tutaj osadzie pojawia się z 1583 roku. Właściwa lokalizacja miała jednak miejsce w 1638 roku z nadania króla Władysława IV Wazy. Założycielem miasta był podstoli Stefan Bojanowski. Rozwój ośrodka zbiegł się z trwającą wojną trzydziestoletnią. Wówczas osiedlali się tutaj protestanci ze Śląska. Istniejące wówczas luterańskie gimnazjum znane było na cały kraj. W połowie XVII wieku odbywały się tutaj także synody ewangelickie. Dalszy rozwój tych terenów związany był z założeniem w 1663 roku przez Bogusława Bojanowskiego drugiego miasta o nazwie Bogusławowo, które za sprawą czeskich uchodźców stało się ważnym ośrodkiem rzemieślniczym. Z czasem oba miasta połączyły się w jeden organizm- miało to miejsce w 1793 roku. Wprowadzenie ceł na sukno eksportowane do Rosji spowodowało upadek rzemiosła sukienniczego, które od początku było motorem napędzającym rozwój ośrodka. W 1856 roku miejscowość zyskała połączenie kolejowe z Wrocławiem i Poznaniem, lecz w następnym roku tragicznym w skutkach dla miasta okazał się pożar, który zniszczył prawie wszystkie zabudowania. Spłonęło ponoć aż około 450 budynków, w tym wszystkie obiekty użyteczności publicznej. W wyniku zaprószenia ognia przez rzemieślnika Riegella zginęło 19 osób, a ponad 2000 mieszkańców straciło cały dobytek i dach nad głową. Odbudowę przeprowadzono zgodnie z planem sprzed pożaru. Miasteczko powróciło do Polski 17 stycznia 1920 roku. Wówczas 43,6% ogółu mieszkańców stanowili Polacy, przeważali nadal Niemcy- 55,2%, niewielu było Żydów, bo zaledwie – 1,2%. Posiadali jednak oni swoją synagogę. W 1946 roku miasto liczyło 1984 mieszkańców, a obecnie jest to niespełna 3000 osób.

Pocztówka z początku XX wieku

Rynek

Spory plac o wymiarach 100 na 100 metrów został wytyczony w 1638 roku. Na środku rynku pierwotnie stał drewniany ratusz z wieżyczką zakończoną galeryjką. W ówczesnych czasach rynek zabudowany był dookoła budynkami drewnianymi pokrytymi gontem, co skończyło się niestety wielkim pożarem miasta. Obecna zabudowa pochodzi z przełomu XIX oraz XX wieku. Nowy ratusz stanął w południowej pierzei rynku.

Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa

Neogotycka świątynia wzniesiona w latach 1859-1860 dla ewangelików na miejscu poprzedniego, drewnianego zboru z 1640 roku spalonego podczas wielkiego pożaru. We wnętrzu zgromadzono zabytki z różnych epok. Ołtarze boczne pochodzą z kościoła w Gołaszynie- najcenniejszy z nich pochodzi z około 1640 roku.

Synagoga

Synagoga zbudowana w 1859 roku na miejscu starej, drewnianej bożnicy, powstała dzięki wsparciu finansowemu innych gmin wyznaniowych oraz fundacji rodziny Rothschild z Frankfurtu nad Menem. Budynek wzniesiono w stylu orientalnym, z mauretańskimi i neorenesansowymi elementami dekoracyjnymi. Wzmianki o poprzednim budynku pochodzą z końca XVIII wieku. Pod koniec tegoż stulecia gmina rozrastała się, a Żydzi mogli korzystać ze swobód mieszczańskich, gwarantowanych przez właścicieli Bojanowa.

Synagoga w Bojanowie

Po wielkim pożarze miasta powstała skromna, istniejąca do dzisiaj świątynia. Pierwotnie była zwieńczona kopułą nad dwukondygnacyjną salą modlitw, prawdopodobnie od wewnętrznej strony pokrytą malowidłami. Podczas II wojny światowej Niemcy zdewastowali wnętrze synagogi, a po zakończeniu wojny budynek przebudowano na salę sportową, a później łaźnie miejską. W kolejnych latach mieścił się tutaj magazyn Zakładu Gospodarki Komunalnej, pracownia plastyczna, gabinet kosmetyczny, a obecnie mieszkania.

Synagoga w Bojanowie

Browar

Tradycje browarnicze w Bojanowie sięgają końca XVII wieku. Namacalnym świadectwem produkcji piwa jest zabytkowy kompleks budynków pochodzących z końca XIX wieku. Browar został założony w 1881 roku przez Heinricha Heckego i był wielokrotnie modernizowany. To jeden z nielicznych tego typu budynków w Europie, który właściwie nie zmienił się pod względem architektonicznym od momentu powstania.

Browar w Bojanowie

Po wojnie przedsiębiorstwo zostało znacjonalizowane, a nawet w latach 70. XX wieku zwiększono moce produkcyjne. Po restrukturyzacji i zmianach ustrojowych browar został postawiony w stan likwidacji. Szczęśliwie w 2012 roku zabytkowe budynki przejął Marek Jakubiak i postanowił wskrzesić tradycję warzenia piwa. W regularnym asortymencie browar ma aktualnie kilkanaście gatunków smacznego piwa.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA