Sanktuarium w Borku
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  legendy wielkopolskie,  Miasto,  pałac,  Powiat gostyński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  z lotu ptaka,  zabytkowy ratusz

Borek Wielkopolski

Niewielkie miasto położone w powiecie gostyńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Borek Wielkopolski. Początkowo znane jako Zdzież, które to od 1392 roku posiadało prawa miejskie. Zmiana nazwy była związana z pożarem, który doszczętnie strawił dawne siedlisko. Nowe lokowano na prawie magdeburskim w 1 połowie XV wieku pod nazwą Borek.
Dawniej był to ośrodek sukiennictwa, później także płóciennictwa. Według spisu urzędowego z 1837 roku miasto liczyło 1 750 mieszkańców, którzy zamieszkiwali 202 domostwa.

Planujesz zwiedzanie miasta? Nocuj w Borku Wielkopolskim i okolicach!

Ratusz

Klasycystyczny ratusz z 1855 roku. Obok rokokowa figura Matki Boskiej z 2 połowy XVIII wieku i głaz upamiętniający 600-lecie założenia miasta.

Sanktuarium

Trzynawowy, imponujący kościół z wysoką wieżą zbudowany w latach 1635 – 1655 według projektu Albina Fontany z fundacji Stanisława Przyjemskiego. Jest to kolejny obiekt w tym miejscu. Jak głosi legenda po kolejnej odbudowie próbowano przenieść kościół gdzieś wyżej, ponieważ wiedziano, że to miejsce jest grząskie, a mała rzeczka Pogona potrafi czasami się przelać, ale zwiezione materiały budowlane „wracały” w cudowny sposób na swoją pierwotną lokalizację.

Korpus i prezbiterium świątynia są kryte dachami dwuspadowymi a kaplice kopułami. W fasadzie znajduje się kwadratowa wieża nakryta dachem cebulastym. Elewacje zachowały barokowy wystrój architektoniczny w postaci pilastrów, gzymsów czy gładkich opasek okiennych. Warto zwrócić uwagę na barokowy portal z terakotową płaskorzeźbą w medalionie, Białym Orłem, Pogonią i godłem Akademii Krakowskiej. Poniżej znajdują się zdjęcia w trakcie remontu dachu z ok. 2010 roku:


Wnętrze z wyposażeniem barokowym i rokokowym, ściany i sklepienie ozdobione licznymi sztukateriami. Pierwszy wizerunek Matki Bożej Boreckiej został namalowany na desce cyprysowej między 1390 a 1392 rokiem przez nieznanego artystę wiejskiego. Obecny obraz, zdaniem historyków sztuki, pochodzi z 3 ćwierci XVI wieku. Jest on słynny także poza granicami Wielkopolski i zalicza się go do najzacniejszych cudownych wizerunków maryjnych. Oficjalnie został uznany za cudowny w 1619 roku, gdy specjalna komisja powołana przez biskupa poznańskiego Andrzeja Opalińskiego zbadała cuda i łaski za przyczyną Matki Bożej Boreckiej.

Na terenie okalającego kościół cmentarza usytuowane są trzy zabytkowe kaplice grobowe- neogotycka kaplica rodziny Graeve z 1858 roku, kaplica grobowa rodziny Smitkowskich oraz kaplica rodziny Thomas w formach neoklasycystycznych.

Poniżej fotografie całości założenia kościelnego z kwietnia 2021 roku:

Pałac

Obecnie istniejąca klasycystyczna rezydencja w Borku Wielkopolskim z połowy XIX wieku to dawny pałac znajdujący się niegdyś we wsi Karolew. Powstał dla Karola Graeva- rodzina ta gospodarzyła w Karolewie do II wojny światowej. Pałac został odbudowany po pożarze w 1969 roku. Elementem charakterystycznym obiektu jest wysoki ryzalit części frontowej, stanowiący jednocześnie główne wejście do zabytku. Rezydencja dostępna z zewnątrz.

Kościół farny

Kościół zbudowany w latach 1469-1477 z fundacji biskupa poznańskiego Andrzeja z Bnina w miejscu poprzedniego kościoła drewnianego. W XVII wieku odnowiony oraz powiększony poprzez dobudowanie kaplicy, a 100 lat później także wieży. W 1824 roku w wyniku pożaru kościół został zniszczony- na odbudowę czekał około trzydziestu lat. Wyposażenie wnętrza z okresu odbudowy.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Exit mobile version