dwór,  Powiat pleszewski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Borucin

Booking.com

Wieś leżąca w powiecie pleszewskim. Borucin liczy około 150 mieszkańców.

Historia

Borucin występuje w dokumentach co najmniej od 1412 roku. W drugiej połowie XVI wieku i pierwszej XVII wieś była własnością Wysockich. W 1930 roku właścicielem Borucina był Niemiec Fritz Becker. Majątek w 1926 roku liczył 260 hektarów.

Dwór

Dwór pochodzi prawdopodobnie z połowy XIX wieku, powiększony został o dwa skrzydła – jedno skromniejsze, a po przeciwnej stronie bardziej okazałe, które stało się de facto nową fasadą główną. Ta rozbudowa nastąpiła około 1884 roku. Posiada piętrową elewację o formach klasycyzujących, z pseudoryzalitem zawierającym główne wejście na osi, zwieńczonym trójkątnym frontonem i poprzedzonym gankiem o dwóch filarach dźwigających balkon pierwszego piętra. Skrzydło jest nakryte wysokim dachem czterospadowym.

Wiatrak

Niszczejący wiatrak z 1837 roku.

Źródło: S. Małyszko, Ł. Gajda. Majątki Wielkopolskie: Powiat Pleszewski, Fot. Aleksander Liebert

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA