Borysławice Kościelne
kościół drewniany,  Powiat kolski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Borysławice Kościelne

Booking.com

Wieś położona w powiecie kolskim, gminie Grzegorzew. Miejscowość wzmiankowana w 1389 roku. W bezpośrednim sąsiedztwie wieś Borysławice Zamkowe z ruinami zamku.

Kościół

Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny pochodzący z 1759 roku z fundacji Antoniego Gorzeńskiego – ówczesnego właściciela wsi. Obiekt konstrukcji zrębowej z węższym i nieco niższym prezbiterium. Wewnątrz trzy ołtarze o charakterze barokowym. W głównym fragmenty ołtarza z ok. 1640 roku. W ołtarzach bocznych obrazy osiemnastowieczne: św. Rocha, św. Krzysztofa i Wniebowzięcia NMP oraz św. Benona z 1815 roku o charakterze ludowym. Znajduje się tutaj także wyposażenie pochodzące z rozebranego w 1942 roku drewnianego kościoła pod wezwaniem św. Rocha w Barłogach, którego ocalone i ukryte po wojnie elementy przeniesione zostały do świątyni w Borysławicach. Polichromia autorstwa Wincentego Strubińskiego z 1938 roku z motywami kujawskimi. Świątynia często jest otwarta, więc zobaczenie jej pięknego wnętrza nie powinno sprawić problemu.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA