Zamek w Borysławicach
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  legendy wielkopolskie,  Powiat kolski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka,  zamek

Borysławice Zamkowe

Wieś położona w powiecie kolskim, w gminie Grzegorzew. Zachowały się tutaj ruiny jednego z nielicznych wielkopolskich zamków pochodzące z XV wieku. Warownia położona jest nad rzeczką Rgilówką w odległości 10 km na wschód od Koła i otoczona podmokłym terenem. W ciągu następnych dwustu lat kolejni właściciele zamku, a były to takie rody jak Russoccy, Gembiccy i Szczawińscy, sukcesywnie rozbudowywali obiekt. 

Zamek

Zamek w Borysławicach Zamkowych został wzniesiony na początku XV wieku z fundacji arcybiskupa gnieźnieńskiego Wojciecha Jastrzębca.  Pierwotna warownia powstała na planie zbliżonym do kwadratu- dwa równolegle położone budynki mieszkalne połączone były odcinkami muru obwodowego tworząc prostokątny dziedziniec. Obronność twierdzy podkreślały ziemne wały oraz fosa. W połowie XV wieku powstał drugi pierścień murów. Wówczas zamek nie posiadał jeszcze charakterystycznej i zachowanej do dzisiaj wieży, którą wzniesiono dopiero w połowie XVI wieku, potem dobudowano jeszcze jedno skrzydło wzdłuż północno-wschodniego odcinka. W XVI wieku przeszedł w posiadanie Gębickich a prace budowlane przeprowadzone przy zamku na początku XVII wieku nie miały już na celu poprawy jego obronności, lecz przystosowanie do nowych, zmieniających się potrzeb i warunków. 

W 1656 roku podczas potopu Szwedzi zniszczyli zamek. Próby odbudowy spełzły na niczym i rezydencja definitywnie opuszczona w XVIII wieku niszczeje do dzisiaj. Jeszcze w XIX wieku określany był jako „starożytność krajowa”, jednak nie przeszkadzało to, aby służył za źródło darmowego budulca. Obecnie można go traktować właściwie tylko jako ciekawostkę, do zwiedzania niestety się nie nadaje- stoi na prywatnym, niedostępnym terenie. Zamek można podziwiać wyłącznie z drogi, co nie zajmuje więcej niż kilka minut. Szkoda, że brak na niego pomysłu. Tak cenny zabytek nie jest też w żaden sposób konserwowany.

Zachowały się zaledwie pozostałości murów obwodowych i fragmenty ścian wieży bramnej z XVI wieku. Po dawnej świetności pozostała tylko legenda z Białą Damą- tak jak przystało na prawdziwe zamczysko. Podobno cały czas mieszka na zamku, ale pokazuje się tylko przed ważnymi wydarzeniami. W okolicy łączą ją z sąsiednim zamkiem w Besiekierach, którego właścicielami byli również Szczawińscy. Była ponoć ich córką, która nie chciała wyjść za mąż za wyznaczonego oblubieńca. Za nieposłuszeństwo przywieziono ją więc z Besiekier do Borysławic i uwięziono na najwyższym piętrze wieży. Kochanek usiłował ją uwolnić, przez przekupionego strażnika przemycił sznur, po którym dziewczyna miała się opuścić w dół. Sznur był jednak źle umocowany i… spadła ponosząc śmierć na miejscu. Podobno do tej pory czeka na swego wybawcę.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version