Pałac w Borzęciczkach
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat krotoszyński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Borzęciczki

Wieś położona w powiecie krotoszyńskim, w gminie Koźmin Wielkopolski.  Pierwsza wzmianka o Borzęciczkach pojawia się na początku XV wieku za Jana Unisławskiego. W 2 poł. XVI wieku do 1605 roku właścicielem wsi był sędzia ziemski sieradzki Krzysztof Mycielski. Do ok. 1617 roku wieś była własnością Marcina Sulimowskiego, a następnie przechodziła do rodzin Bieleckich i Kurnatowskich. Od ok. 1740 roku gospodarzyli tutaj Gajewscy, a od 1830 roku majątek należał do rodziny Radolińskich. W 1865 roku Juliusz Radoliński sprzedaje Borzęciczki Stolbergom – Wernigerode, którzy mieszkają tutaj aż do 1945 roku, kiedy to w związku z ofensywą radziecką musieli opuścić wieś.

Kościół

W XVI wieku dziedzic Borzęciczek Krzysztof Mycielski przyjąwszy wyznanie Braci Czeskich oddał kościół współwyznawcom. W 1660 roku świątynię wykupił Marcin Sulmowski. Pierwsze wzmianki o parafii katolickiej pochodzą z połowy XVII wieku za biskupa Andrzeja Szołdrskiego, który to ustanowił oddzielną parafię borzęcicką. Według materiałów źródłowych kościół odnowiono w XVIII wieku dzięki kasztelanowi rogozińskiemu Rafałowi Gajewskiemu, chociaż pisząc o „odnowieniu” zapewne chodzi o postawienie nowego obiektu wykorzystując częściowo stare mury. Datację obecnej świątyni pw. św. Marcina określa się na lata 1740-1745. Ten ciekawy obiekt wzniesiono na planie krzyża greckiego. Wewnątrz trzy późnorenesansowe płyty nagrobne.

Pałac

Imponujący pałac z elementami renesansu północnego wzniesiony dla hr. Ottona von Stolberg-Wernigerode w latach 70/80 XIX wieku częściowo na fundamentach pałacu Gajewskich. Piętrowy korpus nakryty jest wysokim dachem kryjącym mieszkalne poddasze. Charakteru rezydencji dodaje iście zamkowa wieża dobudowana w 1898 roku. Podkreśla ona także arystokratyczne korzenie właścicieli „zamczyska”.

Fundator pałacu był bardzo ważną postacią tamtych lat- pełnił funkcję wicekanclerza Niemiec. Zmarł w 1896 roku na swoim zamku w Wernigerode, rezydencją w Borzęciczkach zbyt długo się więc nie nacieszył. Gospodarzył tutaj za to jego syn książę Hermann zu Stolberg-Wernigerode, który zmarł w pałacu w wieku 45 lat w 1913 roku. Potomkowie żyli tutaj do 1945 roku, kiedy to w pośpiechu opuszczają rezydencję przed rosyjskimi żołnierzami. Co cenniejsze wyposażenie trafia ponoć do Smoleńska, w tym portret hrabiego Ottona von Stolberg z 1904 roku.

Po wojnie w pałacu mieścił się Uniwersytet Ludowy im. Wincentego Witosa, Państwowy Ośrodek Szkolenia Kadr Spółdzielczości Produkcyjnej i 3-letnia Szkoła Pracy Społecznej, a od 1961 roku ma tutaj swą siedzibę Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. Janusza Korczaka. W latach 60. XX wieku dokonano gruntownego remontu oraz adaptacji rezydencji na potrzeby placówki. Nie pozostało to bez wpływu na substancję zabytkową wnętrza zabytku, które uległo przekształceniu do nowych funkcji. Częściowo do naszych czasów zachowała się jednak stolarka drzwiowa, boazeria i schody paradne. Pałac dostępny wyłącznie z zewnątrz. Mimo wszystko cieszy, że zabytek tej klasy jest dobrze utrzymany i służy młodzieży.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version