Pałac w Brodnicy
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  hotel historyczny,  kościół murowany,  kuchnia wielkopolska,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat śremski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Brodnica

Booking.com

Wieś położona w powiecie śremskim w gminie Brodnica. Pierwsze informacje o Brodnicy pochodzą z 1230 roku jako własność Czesława z Brodnicy. W latach 1426-1581 występowała jako miasto. W okresie od XVII do XIX wieku często zmieniała właścicieli, aż ostatecznie pod koniec XIX stulecia należała do rodów Chłapowskich i Mańkowskich, którzy gospodarzyli tutaj do 1939 roku.

Kościół

Świątynia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej zbudowana w latach 1867-1870 według projektu uznanego architekta Stanisława Hebanowskiego. Kościół wzniesiono w stylu neogotyckim. Jego charakterystyczna, wysoka na niespełna 50 metrów wieża została dobudowana w 1890 roku. Na tyłach świątyni kaplica grobowa Koźmianów oraz Wilczyńskich.

Pałac

Pałac z 1890 roku wzniesiony dla Antoniny Chłapowskiej i Wacława Mańkowskiego. Zbudowano go w stylu eklektycznym – nawiązuje formą do klasycyzmu i renesansu. Po wojnie pałac pełnił wiele funkcji- znajdowała się tutaj szkoła, ośrodek zdrowia, urząd gminy oraz mieszkania. Obecnie należy do potomka rodziny Mańkowskich, czyli Jerzego Mańkowskiego, który wyremontował rezydencję z przeznaczeniem na hotel z restauracją. Jest to jedna z nielicznych siedzib ziemiańskich, które mimo wielu przeciwności losu nadal należy do pierwotnych właścicieli. We wnętrzu liczącym ok. 1000 m2 zachowała się część dawnego wyposażenia – w tym stolarka drzwiowa oraz klatka schodowa. Umieszczono tutaj także skromne zbiory poświęcone Józefowi Wybickiemu. Na zewnątrz, w ogólnodostępnym parku, znajduje się pomnik tego słynnego kompozytora i polityka, który co warto wspomnieć pochowany był pierwotnie w Brodnicy- jego prochy przeniesiono w 1923 roku do Poznania. Spacerując wokół pałacu warto zwrócić także uwagę na jeden z narożników pałacu- umieszczono tam figurę Matki Boskiej.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA