Pałac w Brodnicy
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  hotel historyczny,  kościół murowany,  kuchnia wielkopolska,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat śremski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Brodnica

Wieś położona w powiecie śremskim w gminie Brodnica. Pierwsze informacje o Brodnicy pochodzą z 1230 roku jako własność Czesława z Brodnicy. W latach 1426-1581 występowała jako miasto. W okresie od XVII do XIX wieku często zmieniała właścicieli, aż ostatecznie pod koniec XIX stulecia należała do rodów Chłapowskich i Mańkowskich, którzy gospodarzyli tutaj do 1939 roku.

Kościół

Świątynia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej zbudowana w latach 1867-1870 według projektu uznanego architekta Stanisława Hebanowskiego. Kościół wzniesiono w stylu neogotyckim. Jego charakterystyczna, wysoka na niespełna 50 metrów wieża została dobudowana w 1890 roku. Na tyłach świątyni kaplica grobowa Koźmianów oraz Wilczyńskich.

Pałac

Pałac z 1890 roku wzniesiony dla Antoniny Chłapowskiej i Wacława Mańkowskiego. Zbudowano go w stylu eklektycznym – nawiązuje formą do klasycyzmu i renesansu. Po wojnie pałac pełnił wiele funkcji- znajdowała się tutaj szkoła, ośrodek zdrowia, urząd gminy oraz mieszkania. Obecnie należy do potomka rodziny Mańkowskich, czyli Jerzego Mańkowskiego, który wyremontował rezydencję z przeznaczeniem na hotel z restauracją. Jest to jedna z nielicznych siedzib ziemiańskich, które mimo wielu przeciwności losu nadal należy do pierwotnych właścicieli. We wnętrzu liczącym ok. 1000 m2 zachowała się część dawnego wyposażenia – w tym stolarka drzwiowa oraz klatka schodowa. Umieszczono tutaj także skromne zbiory poświęcone Józefowi Wybickiemu. Na zewnątrz, w ogólnodostępnym parku, znajduje się pomnik tego słynnego kompozytora i polityka, który co warto wspomnieć pochowany był pierwotnie w Brodnicy- jego prochy przeniesiono w 1923 roku do Poznania. Spacerując wokół pałacu warto zwrócić także uwagę na jeden z narożników pałacu- umieszczono tam figurę Matki Boskiej.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version