Dwór w Brodowie
dwór,  hotel,  park krajobrazowy,  Powiat średzki- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Brodowo

Booking.com

Wieś położona w powiecie średzkim w gminie Środa Wielkopolska. Najstarszą znaną postacią jest Mikołaj z Brodowa wzmiankowany w 1397 roku. W XIX wieku Brodowo należało do znanego w Wielkopolsce rodu Szołdrskich (patrz- Żegocin). Właścicielem wsi był m.in. hrabia Wiktor Szołdrski, który zmarł w majątku w 1885 roku i został pochowany w Nietrzanowie. Następnie gospodarowali tutaj Grudzińscy, a od 1908 roku rodzina Wize. Ostatnimi przedwojennymi właścicielami wsi byli Tadeusz Marian Filip Wize wraz z żoną Józefą Jarmułt Mlicką.

Dwór

Eklektyczny dwór z końca XIX wieku. Zbudowany na planie prostokąta z szerszą częścią parterową, do której dobudowano po 1945 roku piętro. Budynek zniekształcony w okresie powojennym, wnętrza gruntownie przebudowane i przystosowane do funkcji hotelowo- gastronomicznej. Kuchnia oferująca typowe dania przydrożne. Obecny pałacowy wystrój obiektu nie ma nic wspólnego z oryginalnym wyposażeniem. Wokół uroczy park krajobrazowy z licznym starodrzewem.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA