Dwór w Brodowie
dwór,  hotel,  park krajobrazowy,  Powiat średzki- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Brodowo

Wieś położona w powiecie średzkim w gminie Środa Wielkopolska. Najstarszą znaną postacią jest Mikołaj z Brodowa wzmiankowany w 1397 roku. W XIX wieku Brodowo należało do znanego w Wielkopolsce rodu Szołdrskich (patrz- Żegocin). Właścicielem wsi był m.in. hrabia Wiktor Szołdrski, który zmarł w majątku w 1885 roku i został pochowany w Nietrzanowie. Następnie gospodarowali tutaj Grudzińscy, a od 1908 roku rodzina Wize. Ostatnimi przedwojennymi właścicielami wsi byli Tadeusz Marian Filip Wize wraz z żoną Józefą Jarmułt Mlicką.

Dwór

Eklektyczny dwór z końca XIX wieku. Zbudowany na planie prostokąta z szerszą częścią parterową, do której dobudowano po 1945 roku piętro. Budynek zniekształcony w okresie powojennym, wnętrza gruntownie przebudowane i przystosowane do funkcji hotelowo- gastronomicznej. Kuchnia oferująca typowe dania przydrożne. Obecny pałacowy wystrój obiektu nie ma nic wspólnego z oryginalnym wyposażeniem. Wokół uroczy park krajobrazowy z licznym starodrzewem.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA