kościół drewniany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat nowotomyski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Brody

Wieś położona w powiecie nowotomyskim w gminie Lwówek. Nazwa miejscowości nawiązuje do płytkiego odcinka koryta rzecznego zwanego „bródem”, przy którym powstał tutejszy gród istniejący już od VII wieku. Pozostałości grodu kasztelańskiego, który funkcjonował tutaj w XII wieku, zachowały się do obecnych czasów. Pierwsza pisana wzmianka o wsi pochodzi dopiero w 1250 roku i jest związana z powstaniem tutejszej parafii. Pierwotnie Brody należały do Leszczyców, później część majątku przeszła na Łodziów, którzy używali z czasem nazwiska Brodzki, następnie także Bukowieckich i Marszewskich. Od połowy XVIII wieku miejscowość należała do rodu Sczanieckich. To tutaj w 1804 roku urodziła się Emilia Sczaniecka, wielka patriotka i filantropka. Od 1874 roku właścicielami okolicznych ziem została niemiecka rodzina Pflugów, a od nobilitacji w 1910 roku określana mianem von Pflug.

Kościół

Obecnie istniejący kościół, zbudowany w latach 1670-1673, powstał w miejscu wcześniejszych świątyń. Fundatorem nowego obiektu, wykładając ówczesne 1000 florenów, był Piotr Lubicz Kurowski. Dopiero po około 30 latach od zakończenia budowy wykonano obecnie zachowany wystrój wnętrza w pracowni snycerza Jana Beckera z Leszna. W 1731 roku dobudowano murowaną zakrystię obitą drewnem, a w 1756 roku kruchtę boczną od strony południowej. Według miejscowej tradycji najstarszym zabytkiem zgromadzonym we wnętrzu jest XI-wieczna kropielnica wykuta w polnym kamieniu pochodząca ponoć z pierwszego kościoła.

Pałac

Imponujący, neorenesansowy pałac wzniesiony według projektu berlińskich architektów w 1890 roku dla Paula Pfluga w miejscu wcześniejszego dworu Sczanieniech. Rezydencja nawiązuje do francuskich założeń pałacowych, zbudowana jest na planie zbliżonym do kwadratu, a w jej narożach umieszczono wieże i ryzality. Uwagę przykuwają wysokiej klasy elementy rzeźbiarskie, sztukateria, kute balustrady ze skomplikowanymi motywami roślinnymi oraz obramienia okienne wykonane z piaskowca. Wokół zabytku zobaczymy park krajobrazowy, który można swobodnie zwiedzać. Na starodrzew składają się m.in. dęby szypułkowe, lipy drobnolistne, wiązy szypułkowe, jesiony, topole czarne i białe, platany, a także klony kasztanowce oraz graby.

Pałac w Brodach

Obecnie majątkiem folwarku i pałacem zajmują się gospodarstwa doświadczalne Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Kaplica

Poewangelicka kaplica pałacowa wykonana na początku XX wieku w stylu neogotyckim. Obecnie kaplica pw. Świętego Krzyża.

Kaplica w Brodach
Kaplica w Brodach

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version