pałac

Broniszewice

Oceń atrakcyjność miejsca
[Suma: 0 Średnia: 0]

Duża wieś w gminie Czermin, powiat pleszewski. Liczy około 1100 mieszkańców.

icon-car.pngFullscreen-Logo
Broniszewice

ładowanie mapy - proszę czekać...

Broniszewice 51.959300, 17.792700 Broniszewice

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi pojawiła się w 1393 roku. Do 1446 roku należała do Broniszów herbu Pomian. W 1903 r. majątek stał się własnością Komisji Kolonizacyjnej, która rozparcelowała Broniszewice.

Pałac

Pałac został zbudowany w 1892 roku dla Józefa Brandta. Jest to budowla neoklasyczna na planie prostokąta z wieżą o dachu piramidalnym, w narożniku murowany. W roku 1920 obiekt zakupiły siostry-opiekunki od św. Dominika i prowadzą w nim do dzisiaj Dom Pomocy Społecznej dla dzieci. W narożniku znajduje się wysoka wieża, nakryta ostrosłupowym hełmem z iglicą. Elewacje tynkowane, pd.-wsch. i pn. boniowane, ozdobione profilowanym gzymsem kordonowym i wieńczącym, z konsolkami kanelowanymi pilastrami w wielkim porządku. W fasadzie przyścienny portyk z czterema półkolumnami toskańskimi i trójkątnym naczółkiem. We wnętrzach zachowane bogate sztukaterie sufitowe, kute balustrady balkonów oraz terakota w korytarzu parteru. Pałac znajduje się w dobrym stanie.

Źródło: W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski; www.pleszew.pttk.pl; www.staff.amu.edu.pl; Fot. Aleksander Liebert

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error

Podoba Ci się strona? Powiedz o niej znajomym