dwór,  park krajobrazowy,  Powiat pleszewski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Bronów

Booking.com

Niewielka wieś położona w powiecie pleszewskim, w gminie Pleszew. Pierwsze informacje o gospodarującej tutaj rodzinie Mieniszewskich pojawiają się w średniowieczu. Kolejnymi dziedzicami byli m.in. Bogwiedzcy, Gralewscy, Kotowieccy, Bogusławscy, Zbyszewscy, Lipscy, Mikołajewscy czy Skrzetuscy. Po podziałach wsi przeprowadzonych pod koniec XVIII wieku właścicielami Bronowa zostali Tomiccy. W połowie XIX wieku dobra należały do wybitnego Polaka Jana Nepomucena Niemojowskiego ze Śliwnik. Na początku XX wieku majątek został częściowo rozparcelowany i przeszedł w ręce niemieckie. Źródła wspominają wówczas o Fritzu Wallmannie. Rodzina ta aż do końca II wojny światowej pozostawała właścicielem wsi. Według spisu przeprowadzonego w latach 20. XIX wieku na 457 ha powierzchni znajdowało się 402 ha ziem uprawnych, 16 ha łąk i pastwisk, 35 ha lasów i 4 ha wód.

Dwór

Dwór w Bronowie powstał najprawdopodobniej w pierwszej połowie XIX wieku, będąc następnie rozbudowany. Obecnie składa się ze starszej części parterowej oraz nowszej piętrowej. Nie wiadomo kiedy dokładnie powstał i kto go zbudował. W osi środkowej trójkondygnacyjna wystawka zwieńczona falistym szczytem- ten element pojawił się zapewne najpóźniej i mógł być wynikiem przebudowy starszej części dworu dla Wallmanów.

Całość wraz z ok. 3 ha parkiem dworskim jest niedostępna- opuszczona rezydencja widoczna jest jedynie zza wysokiego ogrodzenia. Obiekt nie widnieje w rejestrze zabytków.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA